Bosch startTryptyk Hieronima Boscha

"Ogród rozkoszy ziemskich" (nid. Tuin der lusten) lub "Tysiącletnie królestwo" – to tryptyk niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha, wykonany w technice olejnej na desce wymiarach 2,2 x 3,9 m. Powstał na przełomie XV i XVI wieku. Dzieło podzielone jest na 3 części: Eden, Ogród rozkoszy ziemskich i Piekło, które przedstawiają stworzenia świata oraz wpływ grzechu i zła na ludzi. Po zamknięciu skrzydeł tryptyku ukazuje się moment stworzenia Ziemi przez Boga, wyobrażonej jako płaski ląd unoszący się na wodzie.
Tryptyk Boscha został opracowany w Holandii w wersji interaktywnej. Od początku lutego 2016  jest dostępny na specjalnie dedykowanej stronie internetowej - Kliknij >> TUTAJ  lub  na obrazek.

Obraz jest częścią kolekcji muzeum Prado w Madrycie. 
Autorzy projektu umożliwiają użytkownikom swobodą wędrówkę po „Ogrodzie rozkoszy ziemskich”. Na stronie przygotowano 40 opowieści o różnych częściach „Ogrodu rozkoszy ziemskich”. Obraz jest publikowany w bardzo wysokiej rozdzielczości. Interaktywna prezentacja jest dziełem młodego Holendra Pietera van Huijstee.

Są tylko dwie wersje językowe tej prezentacji: holenderska i angielska. Polecam wypróbowanie wszystkich interaktywnych opcji.

Joomla Template - by Joomlage.com