downloadAnia Marek poleca:
Recenzja serialu

Babylon Berlin
Produkcji telewizji niemieckiej
Reżyser: Tom Tykwer
Inspirowany powieścią Volkera Kutschera pt. „Der nasse Fisch” 

Wreszcie skończyła się wojna. To nie znaczy, że generalicja i potentaci przemysłowi nie marzą o następnej. O odwecie. O zbudowaniu wielkiej armii. O nowoczesnym uzbrojeniu wielkiej armii. Czyli o pieniądzach.
Tak jak zwyczajni ludzie. Oni muszą, za wszelką cenę utrzymać się na powierzchni.
Społeczeństwo, jak wulkaniczna magma, jest w stanie wrzenia. Dorośli, dzieci, wszyscy szukają pracy. Każdej pracy.
Głodni, brudni, obdarci, słaniający się na ulicach, stają się łupem tych, którym się powiodło. Wszystko jest na sprzedaż.
Stanowią armię przegranych, upokorzonych, rozgoryczonych. Niedawno skończyła się Rewolucja Listopadowa i upadło Powstanie Spartakusa. Komuniści, narodowi socjaliści i gangsterzy zasilają swoje szeregi.

Bożena Bertman poleca:
małe kobietkiMałe kobietki
USA 2019
reż. Greta Gerwig

To kolejna ekranizacja klasycznej powieści Louisy May Alcott. Powieść wydana w 1868 roku natychmiast stała się przebojem i nadal jest wznawiana. Zachwycała najbardziej wpływowe kobiety, zwłaszcza pisarki. Ma ponadczasowy wydźwięk, dlatego do dzisiaj wzbudza zainteresowanie. Dzieło Grety Gerwig ma silne współczesne konotacje. Pokazuje skomplikowane relacje między czterema, uzdolnionymi artystycznie siostrami. Ich dojrzewanie, przechodzenie od kobietek do kobiet, umiejętne stawiania sobie ważnych pytań i formułowanie istotnych poglądów.

Ania Marek poleca:
nieboTam gdzieś musi być niebo
Reżyseria : Elia Suleiman
Produkcja : Francja/ Niemcy/ Kanada/ Turcja/Palestyna
Premiera 2020 rok

Elia Suleiman obserwuje świat. Z jego ust nie pada ani jedno słowo. Patrzy.
Czasami zawęża obraz. Podsuwa nam wycinek zgodny ze stereotypami. W kadrze tylko nogi, lub piękne dziewczyny z paryskiej ulicy.
A kiedy kpi, bawi się naszą dezorientacją.

Ania Marek poleca:

wysoka dziwczynaWysoka dziewczyna
Reżyser: Kantemir Balagov
Produkcja: Rosja 2019 rok

Co zostaje po wojnie, nawet jeżeli się jest zwycięzcą? I nie groby są najstraszniejsze.
Młodzi, okaleczeni mężczyźni, którzy nie będą już nikomu ojcami, mężami i synami. I być może z tego powodu wybiorą śmierć.
Młode kobiety, chociażby te z oddziałów pomocniczych. Ogołocone ze wszystkiego co najcenniejsze, delikatności uczuć, współczucia, a nawet radosnej dziewczęcości. Tak, jakby walcząc z wrogiem najpierw należało pokonać siebie. Zaprzeć się siebie. I wszechogarniająca pogarda dla cudzego życia.

Izabella Bociańska poleca:
Gloria BellGloria Bell
Reżyseria – Sebastian Lelio

Po zniesmaczeniu "Słodkim końcem dnia" z Krystyną Jandą, dla przeciwwagi, obejrzałam film "Gloria Bell".
Dzieło opowiada o ludziach w pewnym wieku po przejściach. Gloria, sześćdziesięcioletnia kobieta, od dwunastu lat rozwiedziona, żyje w pobliżu dwójki dorosłych dzieci, które mają swoje życiowe trudne sprawy. Jest matką - kwoką. Dzwoni, pyta, doradza, wpada z pomocą. W chwilach samotności obcuje ze swoim starzeniem. Analizuje, ocenia. I nie odpuszcza.

Basia Waksmańska poleca:

Waks2Słodki koniec dnia
Reżyseria:
    Jacek Borcuch

Scenariusz:
    Jacek Borcuch
i Szczepan Twardoch

Perfidnie piękne, zielone wzgórza Toskanii fotografowane z góry. A w dole wije się jak wstążeczka, droga. Drogą pruje w białym Porsche z rozsuniętym dachem Janda, z rozwianym włosem. Janda, tu w roli polskiej poetki, Marii Linde, laureatki Nobla. Jest kobietą wyzwoloną.

Ania Marek nie poleca:
 Wszyscy wiedzaTytuł filmu: Wszyscy wiedzą
Reżyseria: Asghar Farhaadi
Produkcja: Hiszpania/ Francja/ Włochy 2018 rok

Film rozczarowuje. Oglądam go beznamiętnie.
Wieje nudą i sztucznością. I nie ma to nic wspólnego z teatralnością filmów Felliniego, które stwarzały nowe światy.
Co do bohaterów, jedyną pełnokrwistą postacią jest Paco, kiedy pojawia się, ekran zaczyna żyć.
Kobiety wygłaskane południowym słońcem są w tle i prawie nie do rozróżnienia. Nawet Penelope Cruz, której nazwisko przyciąga widzów.

Bożena Bertman poleca:
zlodziejaszkiZłodziejaszki
Japonia 2018
Reżyseria - Hirokazu Koreeda

Ten film pokazuje zwyczajne życie rodziny, która w bogatym kraju żyje poza systemem zmagając się z wieloma trudnościami. Utrzymuje się z dorywczych prac i drobnych sklepowych kradzieży. Spontanicznie decyduje się na "samowolną adopcję" zmarzniętej, samotnej dziewczynki narażając się na śledztwo i perspektywę aresztowania. Ludzie ci próbują godnego życia. Mimo, że ledwo wiążą koniec z końcem towarzyszy im optymizm i wzajemne wsparcie.

Kurier

Ania Pawlus poleca :

KURIER
Reż. Władysław Pasikowski
Polska, 2019

Bardzo chciałam ten film zobaczyć. Znakomity.
Trzyma w napięciu. Muzyka bardzo to napięcie wzmacnia. Recenzje trochę zniechęcały, że jest to film dla szkolnych wycieczek.
Aktor w roli głównej ma charyzmę, wszystkie postaci są bardzo dobrze obsadzone.
Poczułam grozę czasów wojny, Polacy byli jak zwierzyna, na którą się poluje. We własnym kraju czuli się jak przestępcy. Ruch oporu był bardzo dobrze zorganizowany. Film jest oparty na faktach.
Pamiętam wywiady z Janem Nowakiem Jeziorańskim, gdy był starszym panem. Teraz zobaczyłam go, jak był młody.
Szybkie tempo i zwroty akcji. Wstrzymywałam oddech.
Akcja filmu kończy się w dniu 1 sierpnia 1944, we wtorek, o godzinie 17.00.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
wspomnienie lataWspomnienie lata
Scenariusz i reżyseria: Adam Guziński
Produkcja: Polska

Dwunastoletni Piotrek spędza lato w swoim rodzinnym prowincjonalnym mieście. Nie wyjechał na wakacje, ale lokalne atrakcje niewiele różnią się od tego, co rodzime kurorty w siedemdziesiątych latach ubiegłego wieku oferowały wczasowiczom. Bliska (może zbyt bliska) relacja z matką, nieobecny ojciec (wyjechał na saksy, aby zapewnić ekonomiczne bezpieczeństwo rodzinie), pierwsza fascynacja dziewczyną z sąsiedztwa, szok związany z widokiem wyłowionych z zalewu zwłok rówieśnika, w końcu bolesne odkrycie, że matka spędza z kimś wieczory poza domem to uderzeniowa dawka ekstremalnych przeżyć.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
KafarnaumKafarnaum
Reżyseria: Nadine Labaki
Produkcja: Liban, USA

Kafarnaum prezentuje przerażający obraz Bejrutu, eksponuje dwa problemy – tragiczną sytuację dzieci w wielodzietnej rodzinie na samym dole społecznej drabiny i losy emigrantów na Bliskim Wschodzie. Obraz rozpoczyna się na sali sądowej, gdzie około dwunastoletni Zain, doprowadzony z zakładu poprawczego, oskarża swoich rodziców o to, że sprowadzili go na świat. Długo nie zapomnimy jego brązowych, smutnych oczu i niewyobrażalnych sytuacji, którym z niesamowitą dojrzałością próbuje stawić czoła. Zain nie chodzi do szkoły, ciężko pracuje, nie wiadomo nawet, ile ma lat, rodzice nie zarejestrowali w urzędzie jego urodzenia.

Bożena Bertman poleca:
Green BookGreen Book
Reżyseria - Peter Farrelly
Produkcja - USA 2019

Film, który zgarnia wszystkie najważniejsze nagrody: publiczności w Toronto, 3 Złote Globy, 5 nominacji do Oscara.
Farrelly, autor niewyszukanych komedii, zaskoczył krytyków ambitnym, wartościowym dziełem.
To film o przyjaźni niemożliwej. Jednak oparty jest na autentycznej historii. Mężczyźni przyjaźnili się przez 50 lat, a ich przyjaźń skończyła się w 2013 roku, gdy obaj zakończyli życie.

Ania Marek poleca:
aniolAnioł
Reżyser - Luis Ortega
Produkcja - Argentyna/ Hiszpania

Film Luisa Ortegi jest apaszowską opowieścią w rytmie rock – and - rolla. Historią nastoletniego złodzieja i mordercy o twarzy kapryśnej Lolity i chłopięcym tłuszczyku na brzuszku.
Carlito jest szybki i celnie strzela, jakby mimochodem, zostawiając za sobą trupy.
Niemoralny, zepsuty i beztroski sięga po cudzą własność jak dziecko, by po chwili ją porzucić.
Buenos - Aires jest bogate. Domy, wille, ogrody, stoją przed nim otworem. To nie jest jeszcze czas murów, fotokomórek i ochroniarzy.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
pobraneROMA
Scenariusz i reżyseria: Alfonso Cuarón
Produkcja: Meksyk, USA

Na tle społeczno-politycznej zawieruchy początku lat 70. XX wieku obserwujemy losy zamożnej rodziny w dzielnicy o nazwie Roma w Mexico City. Poznajemy Cleo (świetna Yalitza Aparicio), służącą, która z ogromnym oddaniem dba o wygodę i spokój swoich pracodawców. Mimo różnic społecznych zarysowanych tu grubą, nieprzekraczalną linią, ich wzajemne relacje są co najmniej poprawne, a przywiązanie i ufność czwórki dzieci świadczą o wyjątkowym zaangażowaniu Cleo w ich wychowanie.

Izabella Bociańska poleca:
ViceVice
Reżyseria - Adam McKay

Film "Vice" w reżyserii Adama McKaya jest fabularyzowaną biografią Dicka Cheneya, w którego rolę wcielił się Christian Bale. Obszerną, ponieważ filmowo zapoczątkowała ją młodość Cheneya. Widzimy prostackiego młodzieńca, nadmiernie lubiącego głośne imprezy i alkohol. Prowincjonalnego rozrabiakę wyrzuconego z uczelni za nieodpowiednie zachowanie. I u jego boku mądrą, inteligentną dziewczynę, pnącą się po szczeblach uczelnianej drabiny. W przyszłości stworzą związek idealny.

Izabella Bociańska poleca:
bohemianBohemian Rhapsody 
Reżyseria: Bryan Singer
Produkcja: USA, Wielka Brytania

Aniu, chyba już kiedyś napisałyśmy zupełnie odmienne recenzje :-))). Ot..., prawo recenzujących. Po przeczytaniu Twojej poczułam się tak, jakbyś skrzywdziła film swoją negatywną oceną.
Freddy nigdy nie był silny. Był człowiekiem słabym, o ogromnej wrażliwości, dlatego jego życie napisało taki smutny scenariusz.
Urodził się w ówczesnej kolonii brytyjskiej w rodzinie będącej wyznawcami zaratusztrianizmu, kultywującej wysokie wartości moralne i silne związki krwi. Wobec lawinowo narastającej sławy genialnego muzyka zagubił wartości, w których wyrastał. Uznał je u swojego kresu, kiedy na wszystko było już za późno. Był śmiertelnie chory.

Rolą Ramiego Maleka, filmowego Freddiego, byłam zachwycona.

Ania Pawlus (nie)poleca:
bohemianBohemian Rhapsody
Reżyseria: Bryan Singer
Produkcja: USA, Wielka Brytania

Gdy dowiedziałam się, kto zagra Freddiego Mercury'ego pomyślałam :
- Oj, niedobrze..., a
le może da radę. Zdobywa już nagrody za rolę.
Cierpiałam, jak oglądałam. Nie, nie, nie. Litości !  Życiorys nakreślony bardzo schematycznie, grubo, łopatą. Nie miał takich ogromnych zębów, do cholery ! Kopia, jeśli chodzi o ruchy, zachowanie na scenie. Ale wszystko na nic!
Żeby dojść do siebie obejrzałam film dokumentalny na YouTube.
Miód na serce. Piękny mężczyzna, dynamit, z fantazją, łobuz kochający życie.
Wrażliwy ale, silny. No i co ciekawe, nie wiedziałam tego, gdy jego muzyka była w tle mojej młodości, że kochał koty. Bardzo!  A one jego! A ja też kocham Qeen i wszystkie kocury, kotki oraz tygrysy. Radio Gaga szczególnie. Operowe Bohemian Rhapsody jest ponadczasowe, genialne, wspaniałe.
Nie idźcie na film.

                     Anna Pawlus

Izabella Bociańska poleca:
oniOni
Reżyseria - Paolo Sorrentino

Po "Wielkim pięknie" Paolo Sorrentino mamy jego kolejny film "Oni". 
Dzieło opowiada o Silvio Berlusconim, którego brawurowo zagrał Toni Servillo. I o jego otoczeniu. W tle widzimy magnetyzujący Rzym i rajską Sardynię. W tych miejscach bowiem rozgrywa się akcja. 
Film składa się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia obraz społeczeństwa, krążącego wokół władzy jak satelity. To  ponura wizja.Ciemne interesy, korupcja, dziwki, często nieletnie, zabawy na granicy narkotycznego amoku, ludzka menażeria sprowadzająca swoje życie do funkcji biologicznych, niewyobrażalne rozpasanie wielkimi pieniędzmi. Słynne imprezy "bunga- bunga".

Czy takie jest włoskie społeczeństwo ? Chcę wierzyć, że nie, że to tylko margines, który się zatracił i w obliczu krociowych zysków zgubił swoje człowieczeństwo.

Ania Marek poleca:
pobraneROMA
Reż. Alfonso Cuaron

Recenzenci zaczynają od pierwszego kadru.
Od wody spływającej po płytkach niewielkiego patio. Młodej indiańskiej dziewczyny trzymającej w rękach szlauch. Szybującego w górze samolotu, który odbija się w kałużach.
Zamknięta przestrzeń domu, codzienność i samolot.

Samolot - to zupełnie inny świat. Ta dziewczyna prawdopodobnie nigdy nim nie poleci - bo i dokąd?
Ja zacznę od końca, od sceny na plaży, grupki dzieci i dwóch kobiet w ekstatycznym uścisku. Jedna z nich to młoda służącą, Cleo. A ten moment jest krótką chwilą, kiedy bariery zostają przełamane. Uczucie wdzięczności i współczucie zrywa podziały. Te kobiety i dzieci są wtedy tak blisko, jak nigdy potem.
Jeden z chłopców będzie reżyserem tego filmu.

Anna Pawlus poleca:
Parę słów na temat filmów: Zimna wojna, Dywizjon 303 i McQueen

Zgadzam się z krytykiem filmowym Jackiem Szczerbą. W tym filmie nie zobaczyłam miłości tych ludzi. Nie została pokazana. Może w ujęciu gdy Kot akompaniuje Kulig na koncercie i uśmiecha się do niej ciepło. Byłaś wspaniała. Cudowna. 
Świetne zdjęcia czarno-białe. Scenariusz. Życiorys.
Potworna rzeczywistość. Ale miłość? Gdzie?
Można się jej domyślać oczywiście. Ale, czy o to reżyserowi chodziło?

Obejrzałam dwa filmy o Dywizjonie 303. Polski lepszy. Muzyka jest bardziej dynamiczna, buduje etos wspaniałych pilotów myśliwców.
Jeden z nich miał dwukrotnie wiecej zestrzeleń Messerschmittów w jednej akcji. Byli wspaniali w boju, latali polskim szykiem, byli skuteczni.
Angielski film o Dywizjonie 303 jest ciężki, smutny, chociaż wątki ma podobne, np. sprawdzanie wzroku polskim oficerom. Jak się później okazało - asom przestworzy.

Ania Marek poleca:
FokstrotFokstrot
Reżyser : Samuel Maoz
Produkcja: Izrael/ Szwajcaria/ Niemcy 2018

Ceremonie i rytuały. Podniecające rytmy przełożone na mechaniczne kroki, uczucia ujęte w karby, rozpacz wyrażona przez zwyczajowe gesty. Tak można opisać nasze zachowanie wobec trudnych do zrozumienia sytuacji, tragedii, kataklizmów. Tak reagują nie tylko ludzie, ale i instytucje, to pozwala zachować twarz. Taka jest nasza kultura i męski świat, który ją stworzył.
A fokstrot ? Taniec w którym po wykonaniu przewidzianych kroków znajdujesz się znowu w punkcie wyjścia. I to niech będzie dla widzów wskazówką.
Film o kraju w stanie wojny. I chociaż śmierć jest w nim cały czas obecna, nie jesy wolny od czarnego humoru i dowcipu.

    Ania Marek

Ania Marek poleca:
Don KichotCzłowiek, który zabił Don Kichota
Reżyser : Terry Gilliam"
Don Kichote : Jonathan Pryce

Pomysł na film reżyser zaczerpnął z książki „…… gdzie to co wzniosłe i niskie, święte i wulgarne, ufność pokładana w człowieku i kpina z niej, wiara i chaos występują razem niczym awers i rewers monety. Również z tego powodu Dostojewski sądził, że książka ta może wystarczyć, aby w oczach Boga usprawiedliwić odyseję ludzkości. „Tak o „Don Kichote” Miguela de Cervantesa pisał Claudio Margis w „Podróży bez końca”.

Marek Walawender o „Zimnej wojnie”

zimna

 

 

 

 

W literaturze, muzyce i kinie najważniejszy jest styl. Pawlikowski ma styl. Posiada własny autorski charakter filmowego pisma. Dlatego zdobywa nagrody: Oskar za „Idę” i nagroda dla najlepszego reżysera na festiwalu w Cannes za „Zimną wojnę”. Znowu mamy reżysera światowej klasy.

Ania Marek poleca:
zimna wojnaZimna wojna
Reżyseria : Paweł Pawlikowski
Producent: Brytyjski Instytut Filmowy. Film 4 Productions
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki

Czasami dosięga cię magia kina. Wierzysz w to, co na ekranie. Jesteś poruszona, tym bardziej, jeżeli oglądasz wspaniałą historię miłosną. Chciałabym napisać, że tylko ona się liczy - tak pełni życia i autentyczni są jej bohaterowie. Od początku do końca.

Bożena Bertman poleca:
Kochankowie jednego dnia
Reżyseria - Philipe Garrel
Francja 2017

  W kameralnym dramacie obyczajowym reżyser podgląda zwykłą codzienność, podsłuchuje rozmowy o samotności, nietrwałości uczuć, cierpieniu jakie niesie miłość. Eksponuje międzypokoleniowe relacje erotyczne. Jest tu miłość i zdrada, zależność mężczyzn od kobiet, akceptowane obyczaje. To co wydaje się błahe nabiera znaczenia. Dialogi wrażliwe na sens słów dotyczą także filozofii i polityki.Przeciwstawienie stabilnych uczuć przelotnym związkom wypada bardzo wiarygodnie.

Ania Marek poleca:
prawdziwaPrawdziwa historia
Reżyseria : Roman Polański
Produkcja : Francja/ Belgia/Polska


„Prawdziwa historia” - ten wabiący tytuł przekornie od razu chciałoby się wziąć w nawias, ale czy na pewno?
Nie ukrywam, że lubię, kiedy reżyser kluczy, zwodzi, gubi ślady, a ja siedzę zauroczona, zanurzona w głębokim fotelu, pewna, że wiem o czym mi opowiada.
Ale to nie tym razem.
Wydaje mi się, że ten potoczyście, z elegancją kręcony film jest historią pisarki, wielbionej przez swoich czytelników.

truestoryPrawdziwa historia
- w oryginale:
D'après une histoire vraie

Reż. Roman Polański
Francja, Belgia 2017

Najnowszy film Romana Polańskiego, to już chyba Polański schyłkowy (reżyser kończy w tym roku 85 lat). Nasz genialny rodak jest jeszcze w pełni sił twórczych, ale w "Prawdziwej historii" odczuwa się już brak świeżego spojrzenia. W wywiadach Polański mówi bardzo zdawkowo o filmie; nie broni go; zasłania się książką, której rzekomo chciał być bardzo wierny.
Po raz pierwszy Polański zrobił film z kobietami, jako pierwszoplanowymi postaciami. Odtwarzająca główną rolę Emanuelle Seigner (żona reżysera) gra według mnie doskonale. Natomiast jej partnerka w tym filmie, którą gra Eva Green jest sztuczna - piękna, drapieżna i seksowna, o magnetycznych oczach; ma chyba zadowolić przeciętne gusta męskiej części widowni. Dla mnie jej rola jest nieprzekonująca, jednowymiarowa, choć to też świetna aktorka.

Basia Waksmańska poleca :

do zakochaniaDo zakochania jeden krok
(w oryg. Finding Your Feet)

Reż. Richard Loncraine
Wielka Brytania 2018

Zachęcam bardzo. To dla nas i o nas:  żwawych  "staruszkach i staruchach".
Inspiracja, ale też potwierdzenie imperatywu żwawości dla wczesnej katafalkowości i późniejszej też... Inaczej, pora umierać....
Wysztywniona lady, z takąż fryzurą, z piękną perspektywą na - wspólną z mężem, świeżo upieczonym lordem - emeryturę, po nakryciu tego niegodziwca ze swoją przyjaciółką, nie bez trudu mierzy się z innym życiem i problemami tegoż. Ale życie jest piękne, tylko trzeba to dojrzeć, nawet jak się niedowidzi. Nigdy nie jest za późno. Lady pozbywa się sztywności. Wszystko może. Zaszaleć ? Czemu nie ? Wszystko wypada...

Jadwiga Zgorzelska poleca:
twarzTwarz
reżyseria: Małgorzata Szumowska
scenariusz: Małgorzata Szumowska, Michał Englert
Polska 2018

Jacek (Mateusz Kościukiewicz), to lokalny dziwoląg, gdzieś w południowo-wschodnim malowniczym zakątku Polski. Niby swój chłop, uczestniczy aktywnie w życiu lokalnej społeczności, pracuje tak jak inni parafianie przy budowie największego na świecie pomnika Chrystusa, ale wyglądem, zainteresowaniami, a przede wszystkim chęcią wyrwania się z rodzinnego grajdołka różni się od innych. Jest w szczęśliwym związku z Dagmarą (Małgorzata Gorol).

Jadwiga Zgorzelska poleca:
wiezaWieża. Jasny dzień
Scenariusz i reżyseria: Jagoda Szelc
Polska 2017

Spotkanie rodzinne z okazji pierwszej komunii jest tłem tego niezwykłego filmu. Do Muli, Michała i ich córki Niny mieszkających w domu zatopionym w sudeckim krajobrazie przyjeżdża rodzina - brat Muli z żoną i dziećmi oraz niewidziana od sześciu lat siostra Kaja. Jest ona jest biologiczną matką Niny. Relacje rodzinne są niejasne, jakieś nieuporządkowane sprawy z przeszłości wpływają na atmosferę , która gęstnieje z każdą godziną.

Jadwiga Zgorzelska poleca:

W ułamku sekundyW ułamku sekundy

Scenariusz i reżyseria Fatih Akin
Niemcy, Francja 2017

Kolejny, po „Trzech billboardach za Ebbing, Missouri”, film o stracie najbliższych i potrzebie wymierzenia sprawiedliwości. Niewyobrażalnie skrzywdzona osoba wobec nieskuteczności działań organów państwowych bierze sprawy w swoje ręce.
Tym razem jesteśmy w Europie, w Hamburgu. Katja (świetna Diane Kruger) traci w zamachu terrorystycznym męża i kilkuletniego syna. Szczęśliwy związek Niemki i tureckiego imigranta od początku budzi pozytywne uczucia, stanowi budujący obraz asymilacji w kraju, gdzie obecność tureckiej społeczności jest bardzo widoczna.

Izabella Bocianska poleca:
wodaKształt wody

    I znów kino podarowało nam film z cyklu walki dobra ze złem. "Kształt wody" wzbudza krańcowe emocje widzów. Od zachwytu, po głosy miażdżące. Te drugie, moim zdaniem, wynikają z całkowitego niezrozumienia przekazu. Ja jestem zachwycona.
Dzieło oskarowe (najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepsza muzyka, najlepsza scenografia) ma cenną zaletę; przez najwyższą ocenę Amerykańskiej Akademii Filmowej dociera do szerokiego grona odbiorców i to daje niepowtarzalną szansę pobudzenia ludzkich umysłów do refleksji. Tu nad kondycją współczesnego świata.

Ania Marek poleca:

trzyTrzy bilbordy za Ebbing Missouri
Reżyseria : Martin McDonagh
Produkcja : USA/Wielka Brytania

Historia jak z greckiej tragedii, Matka w żałobie, dochodzi sprawiedliwości – na próżno. Może co najwyżej swój ból i rozpacz wykrzyczeć niebu, wypisać światu na przydrożnych billboardach. Niewyobrażalna strata przysłoniła jej wszystko wokół. Ze skamieniałym sercem, jest bezpardonowa w tym co robi. Nie ufa nikomu i nie wierzy w prawo. Jest przekonana, że to ona musi wymierzyć karę. I wali na oślep.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
Lady BirdLady Bird
Scenariusz i reżyseria: Greta Gerwig
USA 2017

Poszukiwanie życiowej drogi, odrzucenie autorytetów, burza hormonów i nieskażona życiowymi porażkami wizja świata to podręcznikowy obraz młodej, inteligentnej dziewczyny. Temat jest stary, ograny, ale uniwersalny, ciągle aktualny. Apodyktyczna matka i kontestująca nastolatka, tytułowa Lady Bird to zderzenie życiowych ról. Te kobiety są do siebie bardzo podobne, wszak niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
ToniaJestem najlepsza. Ja, Tonya

reżyseria: Craig Gillespie
scenariusz: Steven Rogers
USA 2017

Film o rywalizacji, wykluczeniu, przemocy. Dynamiczna opowieść o tym, że brzydkie kaczątko mimo morderczych starań niekoniecznie stanie się łabędziem. Tytułowa Tonya Harding (rewelacyjna Margot Robbie) to dziecko ubogiej patologicznej rodziny, intruz w elitarnym, wyrafinowanym świecie łyżwiarstwa artystycznego.

Jadwiga Zgorzelska poleca:

Nic widmoNić widmo

Scenariusz i reżyseria: Paul Thomas Anderson
USA 2017

Fabuła zarysowana subtelną, szlachetną nitką, podobnie jak uszyte są prezentowane suknie – dzieła słynnego londyńskiego kreatora mody Reynoldsa Woodcocka (Daniel Day-Lewis). Pracuje on dla najwyższych sfer Europy połowy XX wieku. Jest zimnym, narcystycznym, zdystansowanym do granic autyzmu perfekcjonistą. Z nabożnością pielęgnuje wspomnienie zmarłej matki. Pomaga mu siostra Cyril (Lesley Manville), ostentacyjnie niekobieca, oschła, wspierająca uświęcony porządek.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
koniecJeszcze nie koniec

Scenariusz i reżyseria:
Xavier Legrand

Francja 2017

Po „Niemiłości”, poruszającym filmie o odrzuconym, niekochanym Aloszy, mamy kolejny, gdzie jedenastoletni Julien staje się ofiarą rodzinnego konfliktu. Film zaczyna się sceną rozstrzygającą o podziale opieki rodzicielskiej z udziałem sędzi i adwokatów niedawno rozwiedzionych małżonków (Léa Drucker i Denis Ménochet).

Izabella Bociańska poleca;

trzy

Trzy billboardy za Ebbing, Missouri

  "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" w reż. Martina McDonagh to przede wszystkim genialne aktorstwo. Frances McDormand w roli matki mścicielki poszukującej kata swojej zgwałconej i zamordowanej córki, to górna półka rzemiosła aktorskiego.
Film jest klasycznym przykładem walki dobra ze złem, gdzie prym wiodą ohydne instynkty, mściwość i wszelkie plugastwo ludzkiej natury. Brutalność, chamstwo i chore relacje rodzinne.

Marek Walawender poleca:

13653 1.4

 

 

 

 

 

 

 

 

 Czwarta władza

Czy ludzie mają prawo do informacji, które rządzący chcieliby ukryć?

Społeczeństwa demokratyczne odpowiadają na to pytanie „tak”, ale…

Izabella Bociańska poleca:

czas mrokuCzas mroku

Film "Czas mroku" w reżyserii Joe Wrighta osadzony jest w 1940 roku, kiedy Wielka Brytania stanęła w obliczu groźby inwazji ze strony Niemiec hitlerowskich.
Oto widzimy obrady parlamentu i kryzys rządowy. Kamera filmuje je z góry. Sala pogrążona jest szarościach i czerniach przywodzących na myśl mroki historii. Przerażeni, podenerwowani posłowie przypominają zaatakowane w mrowisku mrówki. W Europie został zburzony porządek. Nazistowskie buciory wdeptują w ziemię wszystko, co napotykają na drodze.

Ania Marek poleca:
niemiłoscNiemiłość
Reżyser : Andrej Zwiagincew
Produkcja : Rosja /Francja 2017 rok

    Czy miłości można się nauczyć tylko podążając krok w krok za kimś bliskim - przewodnikiem? Odpowiadając uśmiechem na uśmiech? Troską na bezbronność, pocieszeniem na smutek? Taka jest droga?
Czy jest nią też nauka świadomego dokonywania wyborów dla dobra kochanej osoby?
Czy może wypowiadane słowa i smukłe wydepilowane ciało w wężowych skrętach, na łożu jak tacy, w wytwornej sypialni?

Bożena Bertman poleca:
niemiłoscNiemiłość
Reżyseria - Andriej Zwiagincew
Rosja/Francja/Belgia/Niemcy 2017

Kandydat do Oskara 2018bdla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. Zdobył Nagrodę Jury w Cannes i dwie Europejskie Nagrody Filmowe za najlepsze zdjęcia i najlepszą muzykę.

Przygnębiający i przejmujący egzystencjalny dramat. Rodzina zamożnych 40-latków, w której nie ma problemów z alkoholem, chorobą, przemocą czy biedą, ale nie ma miłości, szacunku i zrozumienia. Jest kalkulacja i kłamstwo, bez którego małżonkowie nie potrafią żyć.

Izabella Bociańska poleca:
niemiłoscNiemiłość

   Film "Niemiłość" jest kolejnym wybitnym filmem Andrieja Zwiagincewa, najlepszego bodaj współczesnego reżysera rosyjskiego. Zdobył już wiele nagród i nominację do Oskara za najlepszy film nieanglojęzyczny.
Stanowi studium złych emocji, nienawiści, rozpaczy i cierpienia nieznośnego do wytrzymania. Całości obrazu dopełniają wspaniałe zdjęcia Michała Krichmana (nagroda Carlo di Palmy dla najlepszego operatora), również wiejące grozą. Zimne, mokre, jakby cała nadzieja rozpuszczała się w lodowatym, topniejącym śniegu. I trudna do wytrzymania zgrzytliwa muzyka (Europejska Nagroda Filmowa 2017 dla najlepszego kompozytora- Jewgienij Galperin i Sasza Galperin).

Bożena Bertman poleca:
trzyTrzy billboardy za Ebbing, Missouri
Reżyseria - Martin McDonagh
USA/Wielka Brytania 2017

Następny wybitny film nakręcony w 2017 roku. Zebrał 7 nominacji do Oscara, wyróżniony 4 Złotymi Globami, nagrodą publiczności na Camerrige w Bydgoszczy oraz nagrodą za scenariusz w Wenecji.

Nie jest to kryminał szukający odpowiedzi kto zabił, lecz mroczny komediodramat. Z największego nieszczęścia kobiety jakim jest tragiczna śmierć dziecka zrobić choćby najczarniejszą komedię to wydawać by się mogło niewykonalne zadanie.

Izabella Baciańska poleca

atak panikiAtak paniki
Reżyseria - Paweł Maślona

Po obejrzeniu "Ataku paniki" Pawła Maślony nasuwa się natychmiast skojarzenie z filmem "11 minut" Jerzego Skolimowskiego.
Jednak, o ile u Skolimowskiego film niesie przesłanie - zbiór luźnych scen i przypadkowi ludzie znajdują się na skutek różnych zbiegów okoliczności w tym samym miejscu i czasie, aby ulec katastrofie; życie napisało dla nich wspólny scenariusz; to w przypadku Maślony obraz stanowi zbiór luźnych scen, które na końcu łączą się w logiczną całość, ale tylko tyle.

Bożena Bertman poleca

images 1The Florida Project

Reżyseria:  Sean Baker

USA 2017

Film uznany za jeden z najlepszych w ubiegłym roku. Inspirowany prawdziwymi miejscami, wydarzeniami i ludźmi. Mówi o sprawach ważnych, może najważniejszych - o próbie zachowania resztek godności w świecie, gdzie rządzi pieniądz.

Izabella Baciańska poleca

PartyParty
Reżyseria - Sally Potter
Wielka Brytania, 2017

Zdarzały się już filmy z jednością miejsca, czasu i przestrzeni. Chociażby "Rzeź", czy "Wenus w futrze"; obydwa Romana Polańskiego.
"Party" w reżyserii Sally Potter jest kolejnym obrazem stworzonym w tej konwencji.
Ekran zapełniają przedstawiciele angielskiego establishmentu. Są grupą przyjaciół ze studiów, byłych anarchistów, których młodość przypadła na lata sześćdziesiąte.

Izabella Bociańska poleca:
VincentTWÓJ VINCENT

Brytyjsko- polski pełnometrażowy film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest dziełem animowanym techniką malarską.
Ożywione zostały w nim postacie z setki obrazów Vincenta van Gogha, które opowiadają historię życia i introwertycznej osobowości artysty oraz jego tajemniczej, do dziś niewyjaśnionej śmierci. Współtwórcą scenariusza jest polski pisarz młodego pokolenia- Jacek Dehnel.

Recenzja - Izabella Bociańska   
ptaki

Ptaki śpiewają w Kigali

Jest ostatnim filmem duetu reżyserskiego: Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Znakomity scenariusz miał szansę zaistnieć jako ważne dzieło, poruszające tragiczną historię ludobójstwa w Rwandzie, gdzie w trakcie czystek etnicznych w 1994 roku z rąk ekstremistów, w ciągu stu dni, zginęło około miliona ludzi. A nade wszystko pokazać uwarunkowania polityczne konfliktu.

Ania Marek poleca:

The SquareThe Square
Reżyser : Ruben Ostlund
Produkcja : Szwecja/ Niemcy/Francja/ Dania – 2017 rok

Idea miejsca wyłączonego z konfliktów, wróciła w wersji minimum. Kwadratu - malutkiej przestrzeni, w którym spotykający się ludzie będą dla siebie życzliwi, będą darzyć się uwagą i nie będą się bać. Wróciła na plac jednego z bogatych miast Europy, za sprawą współczesnej artystki z antypodów.

Jadwiga Zgorzelska poleca film

aQAQUARIUS
Scenariusz i reżyseria – Kleber Mendonça Filho
Brazylia, Francja 2016

Film przenosi nas do Rectife, brazylijskiego miasta malowniczo położonego nad brzegiem oceanu. Tytułowy Aquarius jest budynkiem z lat czterdziestych XX wieku, niepasującym do otaczających go nowoczesnych konstrukcji . Historia życia Clary arcymistrzowsko zagranej przez Sonię Bragę to 65 lat związanych z tym miejscem.

Jadwiga Zgorzelska poleca:
braciaBracia Lumière
Reżyseria - Thierry Frémaux
Muzyka - Camille Saint-Saëns
Film dokumentalny - Francja 2016

Thierry Frémaux, dyrektor festiwalu w Cannes, oraz słynnego instytutu „Lumière” w Lyonie stworzył niezwykły dokument. Pasja reżysera udziela się widzowi od pierwszych kadrów, tym bardziej, że Frémaux osobiście, z wyraźnym entuzjazmem komentuje przedstawione na ekranie obrazy. Niewiele tu typowej „dokumentacji”.

o.pNajlepsze seriale tego roku według amerykańskich krytyków

Amerykańscy krytycy rozdali swoje coroczne nagrody dla najlepszych seriali telewizyjnych. Pisaliśmy już o tytułach z największą liczbą nominacji. Pora poznać laureatów.
Kliknij => Najlepsze seriale lub na orazek

Jadwiga Zgorzelska poleca:
Opera o Polsce
Reżyseria – Piotr Stasik
Muzyka – Artur Zagajewski
film dokumentalny Polska 2016

Ten film to diagnoza współczesnej Polski. Rozpoczyna się widokiem orła ukrzyżowanego, brudnego, przeczącego dumnemu symbolowi narodowemu. Potem następuje sekwencja obrazów, kumulacja odprysków polskiego losu, którą tworzą fragmenty kazań, wypowiedzi internautów, wspomnień z dzieciństwa, ogłoszenia matrymonialne i pustka, nie tylko w sensie wizualnym. Jednym z głównych aktorów jest mgła. Film jest lustrem, gdzie wstyd spojrzeć, tak bardzo jesteśmy brzydcy.

Jadwiga Zgorzelska poleca:

dwie kobietyDwie kobiety
Scenariusz i reżyseria - Martin Provost
Francja 2017

    Claire i Béatrice to dwie kobiety, dwa światy, tak różne, że jakiekolwiek porozumienie wydaje się niemożliwe. Dobiegająca pięćdziesiątki Claire (świetna Catherine Frot) żyje w swojej uporządkowanej rzeczywistości, z oddaniem wykonuje zawód położnej, wolne chwile poświęca pracy w ogrodzie, pielęgnuje więź z synem.

Kino letnie w

 

MOCAK-u

Ania Marek poleca

siranevadaSierranevada
Reżyser – Cristi Puiu
Operator – Barbu Balasiu
Produkcja Rumunia/Bośnia i Hercegowina/Chorwacja/Republika Macedoni
2016

Zdumiona przecieram oczy. To przecież nasza rzeczywistość przeniesiona na taśmę filmowa przez rumuńskiego reżysera Cristi Puiu.

Ania Marek poleca:Klient
Klient

Reżyseria - Asghar Farhadi

Słowo – klient - weźcie od razu w cudzysłów. To najbardziej tajemnicza i niejednoznaczna postać . Gubimy się w domysłach, nie tylko co do wagi jego przewiny, ale i charakteru tego człowieka. Ale to nie o nim jest film. To opowieść o związku dwojga młodych ludzi, rodzinie, a więc domu, który tworzą, zrujnowanym w jednej chwili, przez kogoś, kogo poznamy w ostatnich scenach filmu.

Dalida Basia Waksmańska poleca
Dalida. Skazana na miłość

Film biograficzny
Reżyseria: Lisa Azuelos
Prod.: Francja 2017

Historia Dalidy, właściwie Jolandy Cristiny Gillioti to wyjątkowo poruszające love story. Całe życie poszukiwała miłości. Jako dziecko była chudą, brzydką okularnicą, wyśmiewaną i odtrącaną przez rówieśników. W miarę dorastania wyśliczniała, i w wieku siedemnastu lat została miss Egiptu. Była piękną, atrakcyjną kobietą, o posągowych kształtach, z burzą miedzianych włosów. Porównywano ją do Kleopatry.

AzylBasia Waksmańska poleca
AZYL 
(w oryginale: The Zookeeper's Wife)

Reżyseria:  Niki Caro, 2017

Film oparty na autentycznych wydarzeniach. Właściciele ZOO w Warszawie, państwo Żabińscy nie bez początkowych obaw, ale z pełnym zaangażowaniem pomagają w ucieczce z getta Żydom, ukrywając ich w swojej willi lub na terenie Ogrodu.

Mr. GagaBożena Bertman poleca:

Mr. GaGa
Reżyseria - Tomer Heymann

To film o genialnym tancerzu i choreografie izraelskim Ohadzie Naharinie, od wielu tat prowadzącym najsłynniejszy w Izraelu zespół tańca współczesnego Batsheva Dance Company. Reklama mówi: to film o miłości i tańcu. A jeszcze.....

filmPięć kinowych nowości, które trzeba zobaczyć!


Kliknij = > Nowości filmowe

MoonlightMoonlight,  USA 2016
Reżyseria - Barry Jenkins

Film "Moonlight" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa z plejadą fenomenalnych czarnoskórych aktorów: Mahershala Ali, Naomi Harris, Janelle Monae, Trewante Rhodes, Ashton Sanders.
Opowiada o kilkuletnim chłopcu - Chironie i jego dorastaniu w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Miami. Dziecko o pięknych, mądrych oczach, wrażliwe, nieakceptowane przez kolegów szkolnych, wychowuję się bez ojca, w otoczeniu typów spod ciemnej gwiazdy, trudniących się handlem narkotykami.

PokotPoleca: Iza Bociańska
Pokot
Reżyseria - Agnieszka Holland

Film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland zrealizowany na podstawie książki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" został nagrodzony na Berlinare 2017 Srebrnym Niedźwiedziem.
Tym razem produkcja jest wierną adaptacją książki dla potrzeb ekranu; przyczyna tkwi zapewne w fakcie, iż Olga Tokarczuk była współtwórczynią scenariusza.
Dostajemy obraz baśniowy i mroczny, jak mroczne są opowieści z Kotliny Kłodzkiej. Wspaniałe krajobrazy Sudetów spowija tu mgła tajemniczości i grozy. Akcja pełna jest symboliki, ukrytych znaków i znaczeń.
Główna bohaterka - Janina Duszejko - emerytowana pani inżynier, wegetarianka, astrolożka, wielka miłośniczka zwierząt, walcząca o ich prawa z dziką pasją, graniczącą z szaleństwem. Agnieszka Mandat odtwarzająca tę postać, stopiła się całkowicie z postacią książkową.

patersonPoleca- Izabella Bociańska
Paterson
Reżyseria - Jim Jarmusch

  Zwykli aktorzy, zwykłe życie pozbawione amerykańskiego blichtru i zwykłe ludzkie sprawy czyli cały Jim Jarmusch w filmie "Paterson". W rolach głównych Adam Driver i Golshifteh Farahani.

Jak paciorki różańca przesuwają się dni: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela... I końcowa sekwencja filmu- od początku poniedziałek. Ciekawy zabieg techniczny.
Młode małżeństwo szczęśliwe i spełnione w rutynie codzienności. On co rano zmierza do pracy; jest kierowcą autobusu miejskiego. W przerwie śniadaniowej siada na ławce nad rzeką i zapisuje w kajecie swoje subtelne, mądre wiersze. Wieczorem wychodzi na spacer z psem, wstękuje do pubu na piwo i pogawędki ze znajomymi.

 Poleca - Izabella Bociańska

powidokiPowidoki

Reżyseria - Andrzej Wajda

Film "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy jest ostatnim dziełem mistrza. Opowiada o dramatycznych losach Władysława Strzemińskiego (B. Linda) - twórcy awangardy, teoretyka sztuki, wykładowcy akademickiego, współzałożyciela Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

Początkowe sekwencje wprowadzają widza w sielski plener malarski; charyzmatyczny profesor, kaleka wojenny z grupą uwielbiających go studentów. Siermiężne czasy lat pięćdziesiątych widać tylko w zasępionej twarzy profesora - intelektualisty.

ManchesterPolecają: Ania Marek i Bożena Bertman
Manchester by the Sea
Reżyseria: Kenneth Lonergan
USA 2016

Dwa ludzkie światy, każdy w żałobie, odległe od siebie jak wyspy. Jeden; dojrzałego mężczyzn, który rozpacz przechowuje jak skarb i nie pozwala sobie na życie. I drugi; chłopca na progu dorosłości. Śmierć go przeraża, jest wbrew temu, co czuje jego młode ciało. Chce ją wymazać, zapomnieć o niej, żyć jak przedtem. Próbuje nagiąć do tego mężczyznę - jak rozkapryszone dziecko uważa, że ma prawo. Zmagają się, to boli obu, ale są rodziną. Muszą przerzucić między sobą most, spróbować się zrozumieć. Przekroczyć granicę własnej żałoby i egoizmu. Zwyczajna opowieść.

zwierzeta nocyBożena Bertman poleca:

Zwierzęta nocy

Reżyseria - Tom Ford

USA 2016 rok

Tom Ford, znany projektant mody zadebiutował filmem "Samotny mężczyzna", który wzbudził szeroki rezonans m.in. za elegancką opowieść i wspaniałe aktorstwo. Jego drugi film "Zwierzęta nocy" to filmowa adaptacja powieści Agustina Wrighta "Tony i Susan".

Susan Morrow zamożna, odnosząca sukcesy właścicielka galerii cierpi na bezsenność, dręczy ją poczucie wypalenia zawodowego i małżeński kryzys. Przed laty rozstała się z pierwszym mężem, niespełnionym pisarzem. Padło wtedy wiele gorzkich, raniących słów.

WOLYNFilm WOŁYŃ
Nie wybierałem się na film „Wołyń”. Zaproszony, zdecydowałem się pójść. I przeżyłem głęboko tę opowieść Wojciecha Smarzowskiego o trudnych czasach ludności Kresów. Film „Wołyń” jak każde dzieło sztuki budzi emocje i będzie odbierany indywidualnie. Można w nim widzieć opowieść o trudnej historii narodów współistniejących w zgodzie, które następnie umiejętnie zmanipulowane dopuszczają się wobec bliźnich straszliwych zbrodni. Można też powiedzieć, że film to oskarżenie Ukraińców o mordowanie Polaków. Można też odwrotnie, wskazać Polaków jako morderców Ukraińców. Takich interpretacji może być wiele, tyle ilu widzów obejrzało film. Dla mnie „Wołyń” to przede wszystkim opowieść o tym jak łatwo można skłócić spokojnych ludzi, postawić przeciw sobie i przekształcić w krwiożercze, bezmyślne bestie. To przestroga, to apel, by nigdy więcej to się nie powtórzyło. Czy to skuteczna przestroga? Nie wiem. Gdy patrzę wokół, wątpię.

Ania Marek poleca
SluzacaSłużąca

Reżyser: Park Chan-Wook
Film inspirowany powieścią Sarah Waters "Złodziejka"

Film jak kosztowna bombonierka, wytworna i smakowita. Otwarta, oszałamia zapachem i kolorami. Nie jest to historia pełna powagi, ale - niech mi ktoś powie, że miłość, seks i pieniądze nie są tym, wokół czego kręci się świat - to mu nie uwierzę.
Nie przesadzajmy też z zawiłością intrygi, bo i takie słyszałam opinie; i z jego pornograficznym charakterem... Opowieść jest przewrotna; snuta z przymrużeniem oka. Lekka jak bańka mydlana.

indeksWołyń
Reżyseria - Wojciech Smarzowski

Zastanawiałam się co sprawiło, że wyszłam z kina jak zaczadzona, że z każdą sceną filmu zapadałam się głębiej w krwawą jamę mordu. To przecież nie był jedyny film o wojnie, który oglądałam.
Ale w żadnym nie pokazano w tak namacalny sposób, że jedni i drudzy traktowali siebie jak bydło na rzeź i tak się zabijali. Obcinali członki, łby, obdzierali ze skóry, przypiekali żywcem, rozrywali końmi, jak tego polskiego żołnierzyka z innego świata. Było to straszne i obrzydliwe, niczym szlachtowanie zwierząt w rzeźni.

Bożena Bertman poleca:

Człowiekczlowiek

Reżyseria: Yann Arthus-Bertrand

We Francji premiera odbyła się 12.09.2016,  w polskich kinach 12.08.2016.
(Po przeczytaniu recenzji kliknij na obrazek i obejrzyj zwiastun)
Autor, znany fotograf i dokumentalista przez 40 lat fotografował planetę Ziemię i jej mieszkańców. Zdjęcia do filmu kręcono przez 3 lata, a dziennikarze przeprowadzili 2020 wywiadów w 60 krajach.

Bożena Bertman poleca:

BoskaBoska Florence

Reżyseria Stephen

Frears 2016 rok

Czy to możliwe, żeby osoba obdarzona fatalnym słuchem i głosem mogła zrobić karierę operowej śpiewaczki? Nieprawdopodobne? Fantazja reżysera? Jednak nie, film przedstawia prawdziwe życie Florence Foster Jenkins, nazwanej najgorszą śpiewaczką świata.

Ania Marek poleca:zjednoczone s.m

Zjednoczone stany miłości
Reżyseria: Tomasz Wasilewski
Produkcja: Polska/ Szwecja, 2016

Wracamy do świata, do Zjednoczonej Europy. Mamy ciało i pragnienia, już nie tylko karmicielki, matki, opiekunki.
Próbujemy realizować siebie, ale nie wiemy jak to zrobić. Ranimy boleśnie innych. Poddajemy próbom nasze ciała rozpięte między miłością na małżeńskiej wersalce, a filmem pornograficznym. Szukamy po omacku sposobu na wyrażanie ledwie uzmysłowionych pragnień.

Z podniesionym

Poleca: Bożena Bertman

Z podniesionym czołem

Reżyseria - Emmanuelle Bercot

Francja 2015

Malony, chłopak w wieku 6 lat oddany przez matkę narkomankę do domu dziecka ,nadpobudliwy, unikający szkoły zaczyna od niewinnych wybryków, które przeradzają się w przestępstwa. Nie uznaje autorytetów, kilkakrotnie trafia przed sąd dla nieletnich. Nie potrafi mu pomóc urzędniczka Florence, ani pracownik socjalny Yann. Przez 10 lat ma kontakt z wymiarem sprawiedliwości. Nie wykazuje chęci poprawy, popełnia te same błędy.

Poleca: Bożena Bertman

Nawet nie wieszNawet nie wiesz jak Cię kocham

reż.Paweł Łoziński
Tak zatytułowany dokument reżyser pokazał na zakończenie czerwcowego festiwalu filmowego w Krakowie. Wcześniej realizował kilka filmów dokumentalnych pokazując często dramatycznie trudne relacje interpersonalne n.p. "Siostry" czy "Ojciec i syn".

Festiwal Muzyki Filmowej 2016

9 Festiwal Muzyki Filmowej 2016 odbędzie się w dniach 24-30 maja.
Publiczność będzie mogła obejrzeć m.in. następujące filmy z akompaniamentem muzyki na żywo: "Dziecko Rosemary", "Dziewiąte wrota", "Matnia", "Sicario", "Teoria Wszystkiego", "Drive", "Oblivion", "Jak wytresować smoka", "Shrek", "Król Lew", "Indiana Jones i poszukiwacze Zaginionej Arki". Odbędzie się też światowa premiera muzyki z gry "Wiedźmin 3".

FMF rozpocznie się uroczystym koncertem specjalnym Scoring4Polański poświęconym twórczości filmowej i muzyce z filmów jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów — Romana Polańskiego. Koncert odbędzie się 24 maja 2016 roku w sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a 25 maja w Centrum Kongresowego ICE Kraków.

FlorencjaIzabella Bociańska poleca:

Florencja i Galeria Uffizi

"Dzieło sztuki to jedyny sposób, aby odnaleźć czas utracony". Marcel Proust

W tym zdaniu zamyka się cały sens, bowiem we Florencji przenosimy się do serca renesansu z taką intensywnością, że nie przeszkadza nawet otaczający wszechobecny szum i zgiełk wielkiego współczesnego miasta. Oglądamy perłę ludzkiego geniuszu w nietypowym kontekście.

Most szpPoleca Anna Pawlus

Obejrzalam "Most szpiegów" z 2015 - Stevena Spielberga. Jest to reżyser filmów rozrywkowych, brawurowych komedii, szalonych przygód z Harrisonem Fordem.
Kręci również filmy serio, w nich nie ma miejsca na żarty i kpiny. Taka jest "Lista Schindlera". A teraz "Most szpiegów". Również oparty na faktach. Gra znakomity Tom Hanks oraz malo znany aktor, ktory za rolę radzieckiego szpiega otrzymał Oskara. Jego rola jest rewelacyjna. Patrzyłam oniemiała, jak to możliwe, skąd się w ogóle wziął ten facet? Kto to jest?

FloPoleca Izabella Bociańska

Film w wersji trójwymiarowej
pt. "Florencja i Galeria Uffizi"
Reżyseria: Luca Viotto
Produkcja: Włochy 2015

"Florencja i Galeria Uffizi" to film pokazujący w 3-ech wymiarach renesansowe miasto i zbiory jego najsłynniejszego muzeum, tytułową Galerię Uffizi, w którym zgromadzono najwybitniejsze dzieła sztuki staro- i nowożytnej.

    Na seans w dniu 12 maja 2016 w kinie "Pod Baranami" wszystkie bilety są już niestety sprzedane.  Jednak wobec dużego zainteresowania przewidywane sa nastepne projekcje.  A może też w innym kinie ... ?  warto śledzić !
Aby obejrzeć zwiastun filmu  >> kliknij tutaj lub powyższy OBRAZEK

mustangPoleca - Bożena Bertman
Mustang

Reżyseria - Deniz Gamze Erquven
Prod: Francja, Niemcy, Turcja, Katar - 2015

Mustangi  -  piękne, wytrzymałe, beztroskie, szalone konie. Kochały gonitwy i zabawy, a nade wszystko wolność. Uciekały człowiekowi, który zmuszał je do uległości i pracy, niszczył ich swobodne życie. Niewiele z nich pozostało do dziś.

Bohaterki omawianego filmu są jak mustangi nieokiełznane, żywiołowe. A pragnienie wolności i determinacja by żyć po swojemu skłania je do buntu i ryzyka.

damaPoleca: Izabella Bociańska

Dama w vanie

Reżyseria - Nicholas Hytner

"Dama w vanie" w reżyserii Nicholasa Hytnera jest produkcją opartą na wydarzeniach, w dużej mierze, prawdziwych.

Pierwsza sekwencja filmu ujawnia nam elegancką kobietę (Maggie Smith) prowadzącą samochód. Wygląda na to, że spowodowała śmiertelną kraksę. Przerażenie powoduje, że ucieka z miejsca wypadku.

CarolPoleca: Izabella Bociańska

Carol

Reżyseria - Todd Haynes

"Carol" w reżyserii Todda Haynesa- wysmakowany, inteligentny, pełen delikatnych obrazów film jest opowieścią o dwóch bardzo różnych kobietach.
Carol (Cate Blanchett) jest dojrzałą, bogatą kobietą, przeżywającą krańcową frustrację wskutek poddania jej brutalnej nagonce w konserwatywnej Ameryce lat pięćdziesiątych. W jej małżeństwie już dawno wygasła miłość; pozostała mała ukochana córeczka, o którą zażarcie walczą rozwodzący się małżonkowie.

skolimow"Jeszcze nie wieczór"
  Reż.: Jacek Bławut

Urzekła mnie ta historia

Urzekła mnie, natchnęła refleksją, wprawdzie trochę gorzką, historia opowiedziana przez dokumentalistę Jacka Bławuta w filmie "Jeszcze nie wieczór" z 2008 roku (jakoś mi uprzednio umknął).
Dom Aktora Weterana w Skolimowie, a w nim całkiem spory zestaw aktorów znanych z wielkich ról teatralnych i filmowych, sprzed wielu lat; jednakowoż ...

Pokoj 1Polecają:

Antoni Niedziałkowski

Izabella Bociańska


O filmie "Pokój"
raz jeszcze

Film Lenny'ego Abrahamsona "Pokój" to opowieść z życia wzięta. Wywodzi się z opublikowanej w 2010 r. powieści Emmy Donoghue, 47-letniej Irlandki żyjącej w Kanadzie. Jest to historia kilkunastoletniej Joy (Brie Larson) porwanej przez mężczyznę (Sean Bridgers) nazwanego przez nią Starym Nickiem. Joy więziona jest w niewielkim pomieszczeniu bez okien, jedynie ze świetlikiem w suficie.

pokojPokój

Reżyseria: Lenny Abrahamson

Ten film irlandzkiego reżysera dostał Nagrodę Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2015 roku. Miał też 4 nominacje do tegorocznego Oskara i dostał Oscara za rolę kobiecą.
Czytaj poniżej - więcej o FILMIE ...
A TUTAJ  >>  o książce Emmy Donoghue pt. "Pokój", która została wydana w Polsce w 2011 roku

dziewczyna zPoleca - Iza Bociańka

Dziewczyna z portretu

Reżyseria: Tom Hooper

Film "Dziewczyna z portretu" w reżyserii Toma Hoopera oparty jest na wydarzeniach prawdziwych. Opowiada o parze duńskich artystów Gerdzie (Alicia Vikander) i Einarze (Eddi Redmayne).
Od kilku lat są szczęśliwym małżeństwem; ona - utalentowaną portrecistką, on - zdobywającym sławę pejzażystą.

CezarPoleca: Bożena Bertman

 

Ave Cezar


scenariusz i reżyseria Joel i Ethan Coen

Przewrotny, złośliwy, zabawny film w filmie.
Fabuła się rwie, to raczej kilka przeplatających się wątków. Ich kanwą jest jeden dzień z życia Eddiego Mannixa, szefa produkcji hollywoodskiego studia, który musi rozwiązać problemy wynikłe w trakcie realizacji filmu. A to gwiazda zachodzi w niechcianą ciążę, są kontrowersje przy obsadzie aktorów, w dodatku z planu filmowego widowiska "Ave Cezar" zostaje porwany supergwiazdor, ikona kina /George Clooney/.

zjawaZJAWA

Tytuł oryginalny: The Revenant
Produkcja: USA 2015
Reżyseria: Alejandro González Inárritu
Obsada: Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Will Poulter

Najnowszy film nagrodzonego Oscarem za "Birdmana" Alejandro Gonzáleza Iñárritu (”Amores perros”, ”Babel”,”21 gramów”), ekranizacja powieści Michaela Punke z nominowanym do Oscara Leonardo Di Caprio (”Wilk z Wall Street”) w roli głównej. Rok 1822. Legendarny podróżnik i odkrywca Hugh Glass zostaje brutalnie zaatakowany przez niedźwiedzia i pozostawiony przez towarzyszy na pewną śmierć w niedostępnym terenie. Aby przeżyć, musi zmierzyć się z morderczą zimą i zdradą swego najbliższego przyjaciela (Tom Hardy), który porzuca go z dala od cywilizacji bez nadziei na ratunek. Dzięki niezwykłej sile woli Glass pokonuje przeciwności losu, by odnaleźć siebie i wymierzyć sprawiedliwość wrogom.

Ania Nowińska - o filmie "Zjawa"
Byli na dwóch różnych filmach choć siedzieli obok siebie przez trzy godziny. Patrzyli na ten sam ekran, przed oczami przewijały się te same postaci, krajobrazy, szalała ta sama natura. Ale każde z nich widziało coś innego.

testamentZupełnie Nowy Testament - film Jaco van Dormaela

Przyczynek do rozważań na temat Boga. Prowokacyjny przez sam pomysł. Obrazoburczy, gdy ktoś szuka okazji by poczuć się urażonym w uczuciach religijnych. Bo Bóg jest dobry, miłosierny i sprawiedliwy, ale.... w tym filmie to wyjątkowo wredny, złośliwy i antypatyczny typ. Bo tu Bóg jest i mieszka w Brukseli. Dręczy i tyranizuje żonę i córkę Eę. Jest też syn J.C., ale obecny tylko duchem, po prawicy ojca przy stole. Bóg siedzi w pozycji niedbałej w fotelu, przed nim bateria puszek z piwem. Ogląda telewizję i przemyśliwuje jak tu przyłożyć ludzkości i uprzykrzyć jej życie. Wymyśla więc coraz to nowe prawa, ze złośliwym uśmieszkiem. A cieszą go nawet takie drobiazgi, jak to żeby kromka z dżemem spadała dżemem w dół, żeby telefon dzwonił jak wchodzimy do wanny, a kolejka w której stoimy w supermarkecie była dłuższa od tej obok. Córka wykrada tajemnice ojca i robi z tego użytek, a Bóg dostaje za swoje ...?

Barbara Waksmańska

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

ekscentrProdukcja:  POLSKA, 2015
Reżyseria:  Janusz Majewski
Scenariusz: 
Janusz Majewski i Włodzimierz Kowalewski

Ciechocinek - lata pięćdziesiąte XX wieku i siermiężna komuna z pochodami pierwszomajowymi, wiecami, aparatczykami partyjnymi, agentami bezpieki.
Film na motywach powieści Włodzimierza Kowalewskiego o tym samym tytule, powstał z miłości reżysera do muzyki. Janusz Majewski należy do pokolenia, które nocnych muzycznych programów radiowych z Ameryki słuchało z wypiekami na twarzy, często do świtu. To było okno do lepszego świata.
Do sennego uzdrowiska pamiętającego czasy przedwojennej świetności przyjeżdża brat (Maciej Stuhr) miejscowej stomatolożki (Sonia Bohosiewicz) i zakłada zespół muzyczny w stylu amerykańskiego bigbandu.

moje corki krowyIza i Bożena o filmie :   Moje córki krowy

Produkcja POLSKA, 2015      Reżyseria - Kinga Dębska

Ostatnimi czasy w polskim kinie zapanowała era filmów rozliczeniowych. Zatem mamy kolejny o tytule z piekła rodem - "Moje córki krowy" przylegającym do fabuły jak ulał.  Reżyserka Kinga Dębska, po śmierci swoich rodziców, owładnięta wewnętrznym imperatywem, mającym mieć moc uwalniającą i oczyszczającą, tworzy film o ich umieraniu, i o konflikcie z siostrą. Przyglądam się obrazom i rolom tak pełnokrwistym i prawdziwym, iż odnoszę wrażenie, że jestem uczestniczką toczącego się dramatu, nie zaś obrazu filmowego.
Dwie siostry, krańcowo różne - gwiazda filmowa Marta (Agata Kulesza), grająca kobietę racjonalną, zimną i konkretną, biorącą życie za rogi, po raz kolejny udowadnia maestrię swojego warsztatu aktorskiego oraz Kasia, nauczycielka (Gabriela Muskała) - trzpiotka, zwariowana, nieodpowiedzialna; taka dorosła "mała dziewczynka". Wspólnie borykają się ze śmiertelnymi chorobami rodziców.

80mlnPolecam / Odradzam

W grudniu 2015 r. weszła do kin na całym świecie siódma część sagi "Gwiezdnych wojen", reż.Jeffrey Jacob Abrams
Pierwszy film tej serii w reżyserii George'a Lucasa powstał jeszcze w 1977 roku.
W latach 70. "Gwiezdne wojny" były międzygalaktyczną bajką; kosmos, planety, wojny Lorda Vadera z Rebeliantami. Było to bardzo fantastyczne. Niestety kolejne epizody nie mają tej świeżości, błyskotliwości. Obecna część  - "Przebudzenie Mocy" to kompletny gniot - in my opinion.
Natomiast młoda publiczność ma dobre zdanie, film im się podoba. I producent zarabia miliony. Będzie kontynuacja.

Polecam polski film "80 milionów" z 2011 roku w reżyserii Waldemara Krzystka
Tuż przed stanem wojennym. Solidarność we Wrocławiu zdążyła wybrać z banku pieniądze związkowców. Ale jak !
Realia tamtych czasów to: koszule w kratkę, swetry i szaliki robione na drutach; małe fiaty, duże fiaty. Kapitan SB grany przez Piotra Głowackiego jest przerażający. Świetna rola.
Księża wtedy pomagali, ratowali. Musiało się udać !

                               Anna Pawlus

MakbetMakbet

Prod. USA, Francja, Wielka Brytania - 2015,  reżyseria: Justin Kurzel

Szekspir był, jest i będzie największym z twórców czasów nowożytnych; ponadczasowym i aktualnym przez wieki. Po jego dzieła filmowcy sięgali ponad 420 razy, czyniąc tym święto kina.
Makbet stał się inspiracją kilkakrotnie. Najwspanialszymi okazały się adaptacje w reżyserii Akira Kurosawy, Orsona Wellesa i Romana Polańskiego.
Tym razem dramat Szekspira rzucił wyzwanie młodemu reżyserowi australijskiemu - Jusinowi Kurzelowi.
Już początkowe sekwencje filmu uświadamiają, że została przyjęta konwencja wierności oryginałowi. Średniowieczny historyczny język angielski wyznacza tu rytm filmu.
Tłem dla fabuły są wspaniałe, surowo szare krajobrazy Szkocji wzmacniające grozę przekazu i wzniosła muzyka prowadząca widza od pierwszej do ostatniej sceny.
Obrazy w tonacji unisono wzmacniają dramatyzm. Ukazuje nam się Makbet opętany demonami i szaleństwem (mistrzowska rola Michaela Fassbendera), równie świetna Lady Makbet (Marion Cotillard) owładnięta obsesją wielkości, rządzą władzy, popychająca męża do krwawych zbrodni, których ciężaru, podobnie, jak jej mąż, nie potrafi udźwignąć. Oboje giną. Makbet zabity przez Magdufa.

moja matka"Moja matka" Film, dramat
  prod.: Francja, Niemcy, Włochy 2015

"Moja matka" w reżyserii Nanniego Moretti, to kolejny po "11 minut" Jerzego Skolimowskiego film rozliczeniowy z sobą i z myślami, które nie zdążyły na czas.

Reżyser nie mogąc uporać się przez pięć lat z odejściem swojej matki, której w ostatnich momentach życia nie poświęcił, z przyczyn zawodowych, należnego jej czasu, tworzy film będący swoistą spowiedzią i antidotum na dręczące go wyrzuty sumienia. To typowa forma uwolnienia się przez sztukę. Wyparcie traumy.

Scenariusz skonstruowany jest dokładnie odwrotnie do okoliczności życiowych. Sugeruje konieczność odkupienia winy.

Nanni Moretti tworzy postać syna towarzyszącego umierającej matce (kapitalna rola osiemdziesięcioletniej Giulii Lazzarini).

Postanawia złożyć wypowiedzenie w pracy po to, aby czas całkowicie poświęcić najbliższej osobie.

Obok widzimy jego siostrę, niemożliwie zapracowaną reżyserkę, uwikłaną dodatkowo w trudne relacje rodzinne, będącą jego alter ego. Towarzyszą matce w odchodzeniu; on w sposób ciągły, jego siostra w miarę możliwości i wolnego czasu. Obserwujemy dwoje już niemłodych ludzi niemogących pogodzić się z przemijaniem. Zagubionych i bezbronnych wobec sytuacji ostatecznej.

mgirlRecenzja filmu  „Magical Girl"    
Reżyser: Carlos Vermut   
Produkcja: Hiszpania/Francja 2014

Zagadkowy film, pełen niedopowiedzeń i luk.
Widz składa sceny w całość jak puzzle. Na ekranie emocje walczą o pierwszeństwo z logiką i wygrywają. Istnienie rozumu nie zmienia niczego. Widzimy bohaterów chłodnych, opanowanych i tylko czasem zza ich pleców wygląda szaleństwo i chichocze. Uporządkowane wnętrza współgrają z tą pozorną układnością i zwyczajnością. Bezosobowe, prawie puste, nijakie, w których nagle krzykiem rozbrzmiewa piosenka, właśnie w tej ciszy panującej wokół. Wszystko co straszne, dzieje poza kadrem, a my zafascynowani tajemnicą boimy się nawet domyślać istoty zła. Żelazna logika panuje tutaj tylko w śmierci.

Oglądając „Magical Girl" myślałam o filmach wielkiego Luisa Bunuela i o jego bohaterkach, chociażby tej z „Piękności dnia".
      Film bardzo mi się podobał
      Anna Marek

Oto dwa filmy, które zrobiły ostatnio wrażenie na Basi Waksmańskiej

 ziarno prawdy"Ziarno prawdy"

Zobaczcie koniecznie Roberta Więckiewicza, jak zakłada nogę na nogę (na wzór Sharon Stone w "Nagim instynkcie").
Żarcik Więckiewicza, czy reżysera Lankosza?
Robert Więckiewicz w tym filmie to prokurator z Warszawy, kawał chama, dociekający prawdy o morderstwach w Sandomierzu aranżowanych na mordy rytualne /zastosowanie noża do rytualnego uboju zwierząt, spuszczanie krwi z ofiar, beczka nabita od wewnątrz ostrymi narzędziami, jako narzędzie mordu/. Sugestywne tło obyczajowe.
Sandomierz filmowany w półmroku i we mgle, z mrocznymi zaułkami, podziemiami i cmentarzem żydowskim. Ekspozycja obrazu / obecnie zasłoniętego/ z katedry, przedstawiającego rzezie rytualne. Atmosfera grozy. Ogląda się. Także pobrużdżonego dokumentnie Jerzego Jerzego Trelę, w roli inspektora.


ChyraFilm "Carte blanche" oparty jest na autentycznej historii nauczyciela historii właśnie, z lubelskiego liceum, tracącego wzrok w związku z genetycznie uwarunkowaną retinopatią barwnikową, ale dającego radę pomimo i wbrew wszystkim i wszystkiemu.
W nauczyciela wcielił się nadzwyczaj przekonująco Andrzej Chyra /drażnił mnie dotychczas jakoś, teraz przestał/.
Po usłyszeniu diagnozy - wyroku próbował popełnić samobójstwo, bezskutecznie oczywiście , bo kto wiesza się na kablu
zawieszonym w miejsce lampy na suficie? Potem bierze się w garść, bo życie ma dla niego sens wyłącznie wtedy, gdy może się realizować jako nauczyciel. Jest lubiany przez uczniów. Lubi ich i swoja pracę. Stosuje niekonwencjonalne
metody nauczania i różne zabiegi logistyczne czasem "prestidigitatorskie" omalże /liczy kroki na korytarzu, posiłkuje się asystentem d/s dziennika lekcyjnego, tablicy itd/. Nikt się nie orientuje /do czasu oczywiście/. Pole widzenia kurczy mu się z dnia na dzień. Widzi już tylko zarys kształtów. Doprowadza klasę do matury....   A oczy ma błękitne /Chyra oczywiście/ jak niebo w dniu pierwszej Komunii świętej /lubię tego Chyrę/....  Film nastraja optymistycznie i pozwala wierzyć, że nauczyciel z pasją i autentycznym zaangażowaniem, to nie jakiś relikt przeszłości i jakiś unikat i ma szansę przebić się w rzeszy rzemieślników, niejednokrotnie cierpiętników....
- poleca Barbara Waksmańska

Recenzje filmowe

wielkie pieknoSpośród Oscarowych filmów 2014r. wybieram „Wielkie Piękno", film nieanglojęzyczny i film „Ona". Premiera „Wielkiego Piękna"odbyła się w Cannes 2013r. w reżyserii Paulo Sorrntino, z Toni Servino w roli głównej. To rozległy „zwariowany" fresk na temat Rzymu i rzymskiej socjety. Znalazłam się w latach 60-tych jak w „Słodkim życiu" F.Felliniego, aż takie podobieństwo. Świat nieustannej zabawy, pięknych kobiet i łatwych przygód. Film „opowiada" historię Jepa Gambardelli-pisarza, który po sukcesie pierwszej książki nie napisze już następnej.

Joomla Template - by Joomlage.com