MigotAnia Marek poleca

Ilona Wiśniewska
Migot. Z krańca Grenlandii
Wydawnictwo Czarne 2022 rok Wołowiec

Być wśród nich. Mieszkać miesiąc, dwa. Odwiedzać w domach. Przyglądać się ich życiu codziennemu i pracy. W gości przychodzić z nożem, by odkrawać kawałek mięsa.
Upiec dla nich ciasto. Próbować ich zrozumieć.
Nie złościć, się jak ci niemieccy turyści, którzy ich nie lubią.
- Dlaczego?
- Bo bijemy psy.
- A bijecie?
- Pies musi wiedzieć, że to ja decyduję To są ciężko pracujące zwierzęta. My je uczymy współpracy.
Chyba najstarsza kultura na świecie, niezmienna w swoich obyczajach. Wymusza to na nich miejsce w którym żyją.
A przecież mają kontakt ze współczesnym światem tętniącym w gorączce za ścianą. Młodzi nie zawsze wytrzymują tę presję.
Spokojna narracja autorki jest przesycona ciekawością i empatią. Niezwykły sposób poznawania innych budzi we mnie myśli, które czynią książkę ważną cegiełką w zrozumieniu świata wokół nas.

Ania Marek

Ania Marek poleca:

przewozAndrzej Stasiuk

Przewóz

Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2021

Przeszłość jak baśń okrutna, chociaż autor w niej szuka pocieszenia. Pisze - „Jestem jak ten kraj, który odwraca wielki smutny łeb, żeby gapić się za siebie.”

Wiedzie nas w świat ulepiony z „mułu słów”. A potrafi jak nikt „Sztukować prawdę i pamięć biegłością w gadaniu”. Wiedzie nad rzekę rozdzielającą dwa kraje, dwa światy. Rosję Sowiecką i Polskę pod okupacją niemiecką. Nad Bug.
Wiedzie do krainy dzieciństwa. Dziś opuszczonego domu, wymarłych okolic, pamięci o ojcu. Niestety jego przewodnik jest niemy, bezradnie drepce po własnych śladach.
Zostaje mu więc pamięć miejsca. Wonie , obrazy, dźwięki, wciąż obecne w głowie. Pochyla się z czułością nad nimi. Zachwyca się ich urodą, jak Młody, ze snutej przez niego opowieści, któremu rodzinna wieś jawi się idyllicznym krajem. Ta wieś to Sobibór. Teraz już wiecie, w jakim miejscu i czasie przyszło żyć bohaterom.

Ania Marek poleca:

downloadChristoph Ransmayer
Cesarski zegarmistrz
Tłumaczenie: ST. Buras
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego 2018 rok
Seria z Żurawiem

Okrutna opowieść w cudownych dekoracjach. O pojedynku dwóch mężczyzn owładniętych tą samą pasją. A jest nią - czas.
O ich spotkaniu i zderzeniu tak różnych kultur.
Jednym z nich jest Alister Cox londyńczyk, zegarmistrz i twórca automatów. Najznakomitszy w Europie. Na jego mechaniczne zabawki stać było tylko królów.
Drugim cesarz Chin, Pan Dziesięciu Tysięcy Lat. No cóż, jego marionetkami jest dwór, a właściwie wszyscy poddani, w żelaznych karbach rytuałów i etykiety. Zegarmistrz, którego zadaniem do tej pory, było jak najdokładniej mierzyć upływający czas, teraz chce opóźnić jego bieg, wydłużyć. Jest w żałobie, właśnie stracił ukochaną córeczkę Abigail.

Cesarz zaś pragnie wydobyć się z czasu w wieczność.

Bożena Bertman poleca:
Nowi londynczycyBen Judah  
Nowi Londyńczycy 
wyd. U.J. 2017

Książka oceniona przez krytyków jako niezwykle ważna i nadzwyczajna. Daje zaskakujący obraz Londynu, stolicy nielegalnych imigrantów. Koczujący żebracy, bezdomni w podziemnych przejściach, na skrzyżowaniach ulic czekające prostytutki.
Autor nie poznaje miasta w którym się urodził i wychował, gdzie obecnie biali mieszkańcy to tylko 18% populacji. Corocznie przybywają tu Rumuni. Polacy, Pakistańczycy...Są filipińskie pokojówki, afrykańscy sprzątacze metra, budowlańcy ze wschodniej Europy. Marzą, by spełnił się ich wielki sen, a spotykają rozczarowanie, frustrację, nędzę. Czują się niesprawiedliwie traktowani.

Ben słucha opowieści tych, o których nikt nie pamięta. Bieda i brudne doświadczenia, ignorowane przez ogół są ich codziennym udziałem.Powstają głęboko intymne portrety i historie życia. Reporter nie komentuje wypowiedzi, jest bezstronny, czasem robi zdjęcia.

Bożena Bertman poleca:
muzeum niewinnosciOrhan Pamuk

Muzeum Niewinności

Wyd. Lit. 2008

Orhan Pamuk to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, Laureat Literackiej Nagrody Nobla w 2006 roku. Jego powieści cieszą się orgomną popularnością. Przetłumaczono je na ponad 50 języków.

Muzeum Niewinności to monumentalne, bardzo osobiste dzieło, napisane bezpośrednio po przyznaniu autorowi Nagrody Nobla. To poruszająca powieść o zakazanej, nieuleczalnej namiętności. Akcja rozgrywa się w 1975 roku. Pokazuje niszcząca siłę grzesznej miłości.

Tłem akcji jest obraz Stambułu, rodzinnego miasta autora, który nie opuścił go od urodzenia. Stambuł , jego nostalgiczne wspomnienie to podstawowy walor książki. Jest tu encyklopedyczny przewodnik po mieście: labirynty ulic, domów, zabytków, osobliwości. Miasto niepokojące, pełne napięć politycznych, religijnych, społecznych. Mieszkańcy nieprzyzwoicie zamożni i nędzarze. Nowocześni zapatrzeni na Zachód, a o tradycyjnej pełnej hipokryzji obyczajowości, ostracyzm w stosunku do kobiet.

Bożena Bertman poleca:

RanaRana

Wojciech Chmielarz

Marginesy, Wa-wa 2019

"Rana" to następna po bestsellerowym "Żmijowisku" książka jednego z najbardziej cenionych polskich autorów kryminałów. Łączy elementy powieści psychologicznej, obyczajowej i thillera. Autor penetruje ludzką psychikę, relacje rodzinne i międzyludzkie. Pokazuje głębokie patologie w ekskluzywnej prywatnej szkole. To jak bardzo rodzice nie potrafią porozumieć się z własnymi dziećmi, zło ukryte w zaciszu domowego ogniska.

Odkrywa liczne tajemnice głęboko skrywane przez bohaterów jego książki. Precyzyjnie opisuje związki międzyludzkie i rządzące nimi mechanizmy. Przygląda się motywacjom, które mogą doprowadzić do zbrodni. To studium narodzin zła i jego dramatycznych konsekwencji także w stosunku dla najbliższych. Studium osób skrzywdzonych i tych którzy krzywdzą. Poranionych, pełnych lęku, emocjonalnie osamotnionych.

Ania Marek poleca:
EleneElena Ferrante
„Córka” tytuł oryginału – La figlia oscura
Wydało: Sonia Draga 2017 rok

Tak nie postępuje osoba dorosła. I nie kobieta, czuła na łzy dziecka. Zastanówmy się więc:
Kim lub czym, dla bohaterki tej opowieści, była lalka małej Lenu? Dramatis personae, z którą dziewczynka nie rozstawała się ani na chwilę?
A poznani na plaży ludzie, przypominający jej własne dzieciństwo w patriarchalnej, neapolitańskiej rodzinie?
A oglądana tak łapczywie, dziewczęca matka z córeczką, uosobienie symbiozy i oddania. To jej deja vu, czy marzenie?

Bożena Bertman poleca:
jedyna historiaJedyna historia
Julian Barnes 
Świat książki, Warszawa 2018

Julian Barnes to wybitny pisarz i eseista brytyjski, autor wielu powieści tłumaczonych na ponad 30 języków. Jedna z nich- Poczucie kresu została uhonorowana brytyjską nagrodą Brookera.

Omawiana powieść to dzieje miłości 19-to letniego Paula i 48-mio letniej Susan, znakomitej zawodniczko klubu tenisowego. Po wielu latach Paul wspomina jak zrodziła się natychmiastowa więź między nimi i wybuchło gorące uczucie. Sygnały tego, że za tą miłość trzeba będzie zapłacić pojawiły się wcześnie, ale rozpad związku był powolny a koniec niespodziewany. Miłosne emocje topniały stopniowo, ale pozostał tajemniczy sens.

Bożena Bertman poleca:
pustelnikMichael Finkel 
Ostatni pustelnik. 27 lat  samotności z wyboru.
Wyd. Poznańskie, 2018

Finkel, znany dziennikarz i reporter amerykański opisuje historię Christophera Thomasa Knighta, który w wieku 20 lat wyszedł z domu aby zamieszkać i zostać na całe życie  w lesie. Mieszkał przez 27 lat, bez kontaktu z ludźmi. Aby przeżyć okradał pobliskie domki letniskowe z żywności i tego co było niezbędne. W 2013 roku został znaleziony i aresztowany za kradzieże. Zaczął się obstrzał mediów, lekarzy i psychologów. Seki wywiadów i badań. Czy to szaleństwo, czy głupota?

Ania Marek poleca:
Ksiega nocnych kobietAutor : Marlon James
Tytuł : Księga nocnych kobiet
Przełożył : Robert Sudół
Wydało : Wydawnictwo Literackie

Ludzkie ciała. Kaleczone, dręczone, będące źródłem niewyobrażalnego bólu i strachu, a też upokorzenia. Zniewolone murzyńskie ciała na słodkiej wyspie Jamajce podbitej przez Anglików.
To one narzucają nam swój sposób widzenia dosadnymi słowami i rytmem opowieści. Dają świadectwo przerażającemu, pełnemu przemocy życiu na plantacji trzciny cukrowej, w drugiej połowie XIX wieku.

Bożena Bertman poleca:
nie maMariusz Szczygieł
"Nie ma"

Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Warszawa 2018

Reportaż to nieumiejętność przeżycia własnego doświadczenia za pomocą fikcji - to definicja autora.
Czytelnicy po sukcesach "Gotland" czy "Zrób sobie raj" byli zaskoczeni ostatnią książką Szczygła.
Nie ma kogoś, czegoś, przeszłości, pamięci, miłości, życia, niebieskich tulipanów, Nie ma ...
Są duże, wnikliwe reportaże, nieoczywiste, choć oparte na prawdziwych historiach.

Bożena Bertman poleca:
WichaMarcin Wicha 
Rzeczy których nie wyrzuciłem 
wyd. Karakter
Kraków 2017

"To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu. Czyli o słowach i przedmiotach. Jest to także książka o mojej matce"-tak autor zaczyna tę niepozorną książkę.
Pożegnanie z matką jest bodaj najtrudniejsze. Potem trzeba uporządkować to co po niej zostało. Porządkowane są rzeczy i też wspomnienia. Ogląda się całe życie i zamyśla nad nim.

styl

 Polecam książkę o pisaniu. Żaden podręcznik. Trudną książkę naukową. „Piękny styl” Stevena Pinkera. Wydany w 2016 roku przez Wydawnictwo Smak Słowa „Piękny styl” ma podtytuł: „Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI wieku”.

Steven Pinker jest wybitnym psychologiem, psycholingwistą i popularyzatorem nauki: o poznaniu, działaniu ludzkiego umysłu, wiedzy językoznawczej, a w przypadku „Pięknego stylu”, głównie dobrego pisania, co dla niego oznacza świadomego pisania.

Grzebalkowska Komeda 500pcx

Magdalena Grzebałkowska

Komeda. Osobiste życie jazzu.

Wydawnictwo Znak 2018.

„To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.”

Bieguni Izabella Bociańska poleca:

BIEGUNI

Olga Tokarczuk

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2018

 " W rzeczywistości żaden ruch nie istnieje. (...) donikąd się nie poruszamy, wędrujemy zaledwie do wnętrza momentu i nie ma żadnego kresu ani żadnego celu. I to samo mogłoby dotyczyć przestrzeni - skoro wszyscy jesteśmy jednakowo oddaleni od nieskończoności, to nie istnieje również żadne gdzieś - nikt nie tkwi w żadnym dniu ani w miejscu", mówi jeden z bohaterów dramatu. Dla mnie to zbyt nihilistyczne.

DamyKamil Janicki

Damy polskiego imperium

Wydawca - Znak Horyzont

Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość

Kliknij => Ta niezwykła Polka trzęsła całą średniowieczną Europą. Dlaczego nigdy o niej nie słyszałeś?

 Nagroda dla Olgi Tokarczuk

Olga TokarczukW roku 2018, gdy nie zostanie przyznana Nagroda Nobla z literatury, to Booker Prize (Nagroda Bookera) jest traktowana, jako najważniejsza nagroda literacka na świecie. 23 maja Man Booker International Prize otrzymała po raz pierwszy w historii Polka Olga Tokarczuk za powieść „Bieguni” (Flights). Nagroda jest przyznana autorce, Oldze Tokarczuk i tłumaczce, czyli Jennifer Croft. Obie panie dostały po 25 tys.funtów. Nagroda z pewnością spowoduje olbrzymi wzrost sprzedaży nagrodzonej książki i zainteresowanie polską literaturą na całym świecie. Wielki sukces polskiej literatury.   Wielkie gratulacje dla obu pań !

Bożena Bertman poleca:
pobraneJustyna Kopińska.
Z nienawiści do kobiet
Warszawa 2018. Świat książki

Ten zbiór reportaży to trzecia książka Kopińskiej dotycząca kryminalistyki, prawa karnego, więziennictwa. Historie o bulwersujących sprawach, którymi żyła cała Polska, Zaczyna ją opowieść syna Violetty Villas o matce. Tytuł nawiązuje do molestowania żołnierek przez wysokiej rangi oficera. Szokująca historia o księdzu pedofilu, który mimo skazania za przestępstwa seksualne odprawia dalej msze. Inna: dyrektor więzienia zamordował więźnia, ale po procesie nie trafił ani do szpitala psychiatrycznego, ani do więzienia.

fo miniRoma Cieśla poleca :
Fonetyka języka polskiego - niedoceniana, a tak istotna
w komunikacji

Ksiażka z płytką CD
Ćwiczenia zawarte w FONETYCE przeznaczone są do pracy indywidualnej, ale mogą być też wykorzystywane na zajęciach grupowych. 
Integralną częścią FONETYKI są nagrania, służące m.in. prezentacji wzorcowej wymowy wszystkich samogłosek i spółgłosek. Dzięki nagraniom można doskonalić percepcję i różnicowanie wybranych głosek, a także konfrontować swoją wymowę z modelową wymową polskich lektorów.

Książka zawiera:

- 70 różnorodnych ćwiczeń fonetycznych wraz z kluczem
- nagrania do większości ćwiczeń

Bożena Bertman poleca:
TulliMagdalena Tulli w rozmowie z Justyną Dąbrowską
Jaka piękna iluzja
Znak, Kraków 2017

Magdalena Tulli to jedna z najważniejszych współczesnych polskich pisarek. Otrzymała nagrody Nike, Kościelskich, Tuwima. Jej książki przetłumaczono na 15 języków.
Justyna Dąbrowska- psychoterapeutka i autorka wywiadów.

ObgadywanieObgadywanie świata

Jerzy Owsiak

O tym jest ta książka, o takim dotykaniu świata - mówi Jurek Owsiak o swoim najnowszym wydawnictwie pt. "Obgadywanie świata". Rozmawialiśmy z nim m.in. o steku z klatki kanalizacyjnej, spotkaniu z wyjątkowym Rudym 102 w Ameryce, 26. Finale WOŚP oraz o tym, czy odbędzie się kolejny Przystanek Woodstock.

Kliknij = > Rozmowa 

Wywiad z Elisabeth Asbrink autorką książki "1947. Świat zaczyna się teraz"

Asbrink

 

 

 

 

 

 

 

 

Żeby przeczytać kliknij w obrazek

 600002 352x500

 

 

Zygmunt Miłoszewski

Jak zawsze

Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

Ania Marek poleca:

SendlerowaAnna Bikont
Sendlerowa
W ukryciu
Wydawnictwo : Czarne 2017

Inność jako gorszość. Czaszka, geny, krew. Przeszłość, obyczaje, to wszystko co nas odróżnia, staje się stygmatem, zapowiedzią wyniszczenia.
„Zbąszyń. Dlaczego nikt nie mówi o Zbąszyniu ? Tam była katastrowa humanitarna. I nie Hitler to zrobił, a Polacy”. Sendlerowa to pamiętała, bolało ją jeszcze pół wieku.

26165446 1763815997246309 1436406962906063621 n

Esej Pauliny Małochleb z "Przekroju"

pt. Literatura nigdy nie wystarcza.

pr paulina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

chlopak z KatyniaJerzy A. Wlazło

Chłopak z Katynia

Wydawnictwo: Agora

Opowieść o wojennych losach ostatniego żyjącego Polaka, bezpośredniego świadka odkrycia polskich grobów w Katyniu. Rok 1942, Henryk Troszczyński znajduje się w grupie Polaków wysłanych przez Niemców na Wschód na przymusowe roboty w okolice Katynia. 

Kliknij => Chłopak z Katynia

Ania Marek poleca:

rekin baranRekin i baran
Życie w cieniu islandzkich wulkanów
Marta Biernat
Zdjęcia Adam Biernat
Wydawnictwo Poznańskie 2017 rok

   Tylko ktoś zaczarowany miejscem może napisać takie zdania.
„Nie dość, że ogląda się niespotykane nigdzie indziej elementy krajobrazu, to jeszcze układają się one w zaskakujące, abstrakcyjne dzieła. Nie sposób tu wyłapać jakikolwiek błąd kompozycyjny, ot perfekcja Matki Natury tak niezwykle dla Islandii hojnej.

Hannah Rothschild – Baronowa jazzu

baronowa

To jest recenzja książki, natomiast w zakładce MUZYKA umieściłem własny tekst z muzycznymi elementami o baronowej jazzu (kliknij w ten napis a zostaniesz tam przeniesiona/y)

 

Gorąco polecam biografię „Niki” Pannoniki de Koenigswarter z domu Rothschild, a później baronowej jazzu, brawurowo napisaną przez jej stryjeczną wnuczkę, córkę Jacoba Rothschilda, czwartego barona Rothschilda – Hannah Rothschild.

Bożena Bertman poleca:

pociagiBogumil Hrabal

Pociągi pod specjalnym nadzorem

   Autor na trwale zapisał się w dziejach literatury światowej. "Pociągi.." to jedno z jego arcydzieł, które przyniosło mu ogromną sławę i prawie natychmiast zostało sfilmowane. Film w 1966 roku zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

kolej podziemnaCalson Whitehead
Kolej podziemna

Colson Whitehead: Ten naród nie powinien istnieć, jeżeli istnieje sprawiedliwość na tym świecie, jest bowiem zbudowany na mordzie, kradzieży i okrucieństwie
Kliknij => wywiad z autorem książki Colsonem Whitehead

Nie wie lewica, czym żyje prawica

obcy we wlasnym kraju arlie russell hochshildZ Arlie Hochschild,

autorką książki „Obcy we własnym kraju”,

rozmawia Kaja Puto.

Kliknij w okładkę i przeczytaj tekst

Pisarze o sekretach na udaną książkę

pisarze zdradzaja sekrety na udana ksiazke artilce.horizontal.large img51982701

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij w obrazek i przeczytaj tekst

pani Einstein

Pani Einstein

Genialna fizyczka, której wkład w naukę został zapomniany
"Siedzący po mojej prawej stronie młody mężczyzna o wielkiej brązowej czuprynie wpatrywał się we mnie. Nie było to w moim stylu, ale odwzajemniłam jego spojrzenie". Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć. Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.

Kliknij => Pani Einstein

zawod powiesciopisarz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marka Walawendra wariacje po przeczytaniu książki Haruki Murakamiego „Zawód: powieściopisarz.”

w ogniuAnia Marek poleca:

Mariana Enriquez
To co utraciłyśmy w ogniu
Opowiadania

Wydawnictwo Czarna Owca
Warszawa 2017

To co utraciłyśmy w ogniu ? My, one ? Kobiety czarownice, bachantki, brzydkie, odrzucone nastolatki, poniżane żony, młodociane matki zostawione same sobie ? Buntują się, ale zanim zostaną potępione, zanim wstąpią na stos, odkryją w sobie i wokół zło, ciemną stronę, a my, ich mroczną codzienność.

pobraneAnia Marek poleca:
Jacek Dehnel
Dziennik roku chrystusowego
Wydawnictwo WAB

Rok chrystusowy jest dla mężczyzn cezurą. Wydaje im się, że powinni być już tuż, tuż, pod szczytem, że osiągnęli prawie wszystko, a to co najważniejsze się dokonało. Stąd pewnie gra z czytelnikiem, okładka ze zdjęciem autora – mężczyzny w futrze, dojrzałym, poważnym i posępnym, jak z dziewiętnastowiecznego portretu. Ale nie dajcie się zwieść . Droczy się z nami.

PavelBożena Bertman poleca:
Ota Pavel/1930-1973/
Śmierć pięknych saren

Autor tej książki to niecodzienne zjawisko w czeskiej literaturze. Sportowiec i reporter sportowy. Gdy na olimpiadzie w Insbruku w 1964 roku usłyszał krzyczący niemiecki tłum przeraził się - odżyło wspomnienie faszyzmu. Szok wyzwolił chorobę psychiczną, a potem 9-cio letni pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Bożena Bertman poleca:

ciszaCisza
Autor:  Erling Kagg 2016

Autorem tej książki jest norweski pisarz, wydawca, znawca sztuki, filozof, pasjonat podróży, odkrywca. Jako pierwszy człowiek na ziemi dotarł samotnie na biegun południowy. Nazywany jest współczesnym człowiekiem renesansowym.

obce dzieckaBożena Bertman poleca:

Obce dziecko
Autor - Alan Hollinghurst

To z epickim rozmachem napisana saga rodzinna obejmująca 100 lat od 1913 roku. Pokazane jest życie dwu znaczących rodzin, a w tle życie Anglików z wyższych sfer. Ich portrety, rezydencje, wnętrza i przyrodnicze otoczenie są drobiazgowo wyeksponowane. Widzimy też jak z upływem lat zmieniają się poglądy i sposoby odczuwania świata i ludzi. Zmienia się Anglia, Anglicy, ale duch dawnego świata jest wciąż obecny i żywy.

sztuka powiesci wywiady z pisarzami 9788364887475 thbSztuka powieści

Dwa tomy wywiadów z pisarzami i z pisarkami z "The Paris Review"

Wydawnictwo Książkowe Klimaty

"Sztuka powieści" to jednocześnie historia literatury współczesnej w pigułce i erudycyjny, wielogłosowy wykład o tym, czym są pisarstwo i życie.

Ania Marek poleca:
indeksWeronika Murek
Uprawa roślin południowych metodą Miczurina
Wydawnictwo Czarne 2015
Próba recenzji

Czytam już po raz drugi. Tropię słowa rzucone od niechcenia, wiem, że mają zasiać w mojej głowie niepokój. Wyglądają niby zwyczajnie, niewiele znaczą, nie rozumiem więc czemu stają się tytułem opowiadania. Szukam logiki snutych opowieści, ale to logika absurdu, snu, powoduje tylko zamęt, a historie zataczają kręgi jak pijany metalowy bączek.

large falszerze pieprzuAnia Marek poleca

Fałszerze pieprzu
Historia rodzinna
Monika Sznajderman

wydawnictwo Czarne
2016 rok

Łatwo jest wzniecić nienawiść. Możemy się teraz o tym przekonać. A ile trzeba lat, żeby odwrócić ten proces ?
Właśnie umacniają się w naszym społeczeństwie dwa zakony. Budują się z gestów i słów. Słów pełnych pogardy. Krzepną. Za chwilę jedni i drudzy zejdą do okopów Św. Trójcy. Przywódcy będą szafować naszym życiem.

KrolAnia Marek poleca

Szczepan Twardoch
Król

Wydawnictwo Literackie Kraków 2016

Czytając, od razu wpadamy w świat brutalnej walki. Zafascynowani, patrzymy oczyma dorastającego chłopca i z nim podziwiamy boksera, który uosabia całą siłę i odwagę żydowskiej ulicy. Ale to pozór . Wszystko w tej książce ma odrażający rewers. Tak jak elegancka międzywojenna Warszawa. A chłopiec ?

LucyAnia Marek poleca
Elizabeth Strout

Mam na imię Lucy

Wydawnictwo : Wielka Litera
2016 rok

Człowiek to uczucia. Uczucia i myśli. Ciało kierowan nimi czasami daje znać o sobie.
Lucy jest niezwykłą obserwatorką siebie i innych. Nie nazywa emocji, ale pokazuje jak wiążą cienką pajęczą nicią ludzi sobie bliskich. Ich śladem możemy wrócić do przeszłości, lub antycypować przyszłość.

"Wołyń" kontra "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia"sprawiedliwi

Tym razem Willa Decjusza zaproponowała nam zmierzenie się z jednym z najtragiczniejszych wątków w historii polsko- ukraińskiej- rzezią wołyńską.
I tak- na jednym biegunie znalazł się film W. Smarzowskiego "Wołyń", którego początek jest obrazem sielskich krajobrazów Ukrainy, pięknych pieśni, zwyczajów i miejscowych tradycji, niepozwalającym uwierzyć, że wewnątrz tej tkanki społecznej bulgocze skrajny nacjonalizm.

Kraków świętuje 95. urodziny Stanisława Lema!

Spacer śladami Stanisława Lema, pokaz filmu „Kongres” i debata „Kongres Futurologiczny, czyli świat w systemie powszechnej miłości bliźniego” – tak 10 i 12 września Kraków będzie świętował urodziny Stanisława Lema. Pisarz, który wychował pokolenia czytelników na całym świecie i doczekał się zarówno planetoidy jak i pierwszego polskiego satelity naukowego ochrzczonych swoim nazwiskiem, 12 września 2016 obchodziłby swoje 95. urodziny.

Stanisław Lem - czujny obserwator współczesności i piewca postępu technologicznego, który najchętniej nie wychodził z domu. Ten znany z ciętego języka twórca dziesiątek powieści, opowiadań, esejów i felietonów, którego porównywano niejednokrotnie do H.G. Wellsa, osiągnął wiele. Jego powieści zostały przełożone na 41 języków, sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie, a część została zekranizowana i zaadaptowana na słuchowiska. Większość z nich narodziła się w jego krakowskim mieszkaniu.

male zycieMałe życie
Hanya Yanagihara

Wydawnictwo W.A.B. 2016

Jak ocenić tę potężną, 800 stronicową powieść? Jednych zachwyca, inni pytają czy to co opisuje jest możliwe, realnę ? Nie czytałam jeszcze książki, która tak wsrząsająco eksponuje okrucieństwo życia, a równocześnie niezwykłe piękno przyjaźni, miłości i rodzicielskich relacji. Warto ją przeczytać; początkowo delikatnie zaciekawia, potem wciąga, wreszcie pochłania i angażuje.

Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka pokazuje kilkadziesiąt lat życia czterech przyjaciół, którzy po skończeniu studiów wchodzą w dorosłość, zaczynają układać sobie życie. Później stają się ludźmi sukcesu.

RekinPoleca: Anna Marek
Rekin w parku Yoyogi

Joanna Bator
Ilustracje: Trust Julia Yamato
Wyd.: Terra Incognita

Iki – japoński szyk, właśnie w tym duchu napisana jest ta książka, chłodna i elegancka. Autorka z wdziękiem , niczym po muzeum osobliwości, oprowadza nas po miejscach niezwykłych. Pokazuje świat osobny, na wyspach. Przypomina, że co jakiś czas zamyka się na wpływy innych kultur, ale jeżeli czerpie z nich, to przetwarza w zaskakujący sposób. Powstają subkultury, które niczym rozkwitłe, trujące pnącza, oszałamiają urodą i niezwykłością.

spotlajtNowości wydawnicze. Styl.pl/materiały prasowe

Spotlight

Wydawnictwo Harper Collins Polska

Nagrodzone Pulitzerem śledztwo dziennikarzy "Boston Globe", na podstawie którego powstał nagrodzony Oskarami film "Spotlight". Książka zawiera twarde fakty i bolesne doświadczenia ofiar molestowania przez księży. To wstrząsająca historia przemilczeń, głębokiego zepsucia i skandalu, który latami rozgrywał się w wielu parafiach na świecie. Zawarte w niej odkrycia rzuciły światło na wieloletni problem przestępstw seksualnych popełnianych przez księży, a także na fakt tuszowania tych działań przez instytucje kościelne, które nie robiły nic, by je powstrzymać.

Japonski kochanek

Nowości wydawnicze. Styl.pl/materiały prasowe
Japoński kochanek" 

Isabel Allende

Tłumaczenie: Joanna Ostrowska, Grzegorz Ostrowski

Wydawnictwo Muza SA

Nowa powieść najpopularniejszej iberoamerykańskiej pisarki świata, Isabel Allende. Akcja "Japońskiego kochanka" rozgrywa się w nietypowym domu seniora, ale książka napisana jest z tą samą młodzieńczą werwą, która pozwoliła autorce sprzedać ponad 65 mln egzemplarzy swoich książek na całym świecie.

Czytaj więcej na http://www.styl.pl/newsy/aktualnosci/news-japonski-kochanek-isabel-allende,nId,2200471#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Irina Bazili, młoda imigrantka z Mołdawii, rozpoczyna pracę jako opiekunka w Lark House - domu spokojnej starości przyciągającym postępowych intelektualistów, gorliwych adeptów ezoteryki i artystów niezbyt wysokiego lotu. Szybko zaskarbia sobie sympatię Almy Belasco, Żydówki o polskich korzeniach - ekstrawaganckiej damy, stroniącej od ludzi artystki, która zatrudnia ją jako swoją sekretarkę.

Wex mnie za rekeNowości wydawnicze. Styl.pl/materiały prasowe

"Weź mnie za rękę" Tove Alsterdal

Tłumaczenie: Mariusz Kalinowski

Wydawnictwo: Akurat

Powieść została uznana za najlepszy szwedzki kryminał 2014 roku.

Śmierć Charlie Eriksson nosi wszelkie znamiona samobójstwa. Tylko zeznania pewnego bezdomnego wskazują na możliwość, że kobieta padła ofiarą morderstwa, ale kto przejmowałby się majaczeniami wariata i pijaka? Siostra Charlie, Helen, rozpoczyna prywatne śledztwo.

Ilona Łepkowska; "Pani mnie z kimś pomyliła"

Czytaj więcej na http://www.styl.pl/newsy/aktualnosci/news-ilona-lepkowska-pani-mnie-z-kims-pomylila,nId,2204513#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxN

Pani mnieNowości wydawnicze.  Styl.pl/materiały prasowe

„Pani mnie z kimś pomyliła”

Ilona Łepkowska

Wydawnictwo Muza SA

Życie Joanny nie rozpieszcza. Samotnie wychowuje nastoletnią córkę i co miesiąc sprawdzając stan swojego konta, obawia się, że znowu nie będzie miała z czego opłacić rachunków. Nie chce zawieść swojej córki, której obiecała wyjazd na kurs językowy w Londynie, więc przyjmuje dobrze płatne zlecenie jako tłumaczka na planie nowego programu telewizyjnego. Wkrótce nieoczekiwanie i trochę wbrew sobie staje się gwiazdą telewizji.

EgiptPoleca - Anna Marek

Piotr Ibrahim Kalwas
Egipt: Haram Halal
Wydawnictwo: Dowody na istnienie, 2015

Książka jest pisana żółcią, nie sposób jej czytać obojętnie. Pamiętajmy jednak, że tak ostro oceniamy tylko tych, których kochamy. Wtedy boli każde potknięcie i każda rysa na ich wizerunku. A obraz Egiptu, bo to o nim pisze Polak i muzułmanin, który przez siedem lat mieszkał w Aleksandrii, jest straszny.

przepis na bieganiePoleca - Antoni Niedziałkowski

Przepis na bieganie
Autorka: Małgorzata Majewska

Z witryny uśmiechnęła się do mnie złoto-zielono, radośnie. Wszedłem do księgarni i wziąłem ją do ręki. Odchyliłem okładkę i na jej skrzydełku zobaczyłem uśmiechniętą Autorkę. To dość by zainteresować. Zacząłem jak zwykle od spisu treści, a potem lektury przypadkowo wybranych akapitów. Pierwszy, kolejny i jeszcze jeden. Zaczytałem się i kupiłem. Resztę doczytałem w domu.

dom holclowPoleca: Izabella Bociańska

Tajemnica Domu Helclów

Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński

Tym razem sięgnęłam po lekturę naszych znamienitych Salonowych gości: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego "Tajemnica Domu Helclów".

Ich świetna zabawa gatunkiem literackim, jakim jest kryminał retro skrzy się humorem i wabi intrygą z piekła rodem, w której znajdziemy i cyjanek w deserze migdałowym, i strychninę na dokuczliwego męża.

GottlandPoleca - Bożena Bertman

Mariusz Szczygieł  "Gottland"

Wydawnictwo Czarne, 2006

To opowieść o historii Czech XX i XXI wieku, rozpisana na 16 reportaży-opowiadań. Wydana 10 lat temu, ale na tyle wyjątkowa, że warto ją przypomnieć.
Wzbudziła ogromne zainteresowanie za naszą południową granicą, ale także w Polsce i prawie całej Europie.
Autor, znany dziennikarz i pisarz zafascynowany czeską kulturą i obyczajowością mądrze i ciekawie przedstawił niedawne dzieje naszych sąsiadów. Pokazał powstawanie obuwniczego imperium Baty, historię budowania i burzenia największego na świecie pomnika Stalina w Pradze, romans aktorki Lidy Baarowej z Goebbelsem, czy relacje ikon czeskiej pop-kultury i polityki.

blondynkaPoleca - Anna Marek

Blondynka

Autorka: Oates Joyce Carol
Biografia świetna ale też dziwna, będąca portretem wnętrza, zapisem uczuć i myśli prawdziwej postaci, symbolu sexu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych - Marylin Monroe.
Gwiazdy, która była ucieleśnieniem męskich marzeń, nadmuchanej lali, kobiety o twarzy i usposobieniu dziecka. Jeszcze nie Lolity, bo pamiętajmy, że lata w których ją stworzono, to czasy purytańskich norm obyczajowych.

pierscionekPoleca: Izabella Bociańska

Opowieści z pierścionkiem i welonem

Autorka: Bogna Wernichowska

3 marca w Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką odbyła się premiera kolejnej już książki Bogny Wernichowskiej "Opowieści z pierścionkiem i welonem".
Pisarka, dziennikarka, publicystka krakowskiego "Przekroju" ma już w dorobku 23 książki popularnonaukowe opowiadające o historii dawnych rodów Rzeczypospolitej, ich tradycjach, zwyczajach, życiu codziennym, hucznych uroczystościach oraz ich wytwornych siedzibach- pałacach i dworach.

Izabella Bociańska poleca:

Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Autorka: Swietłana Aleksijewicz

Jestem po lekturze dwóch książek Swietłany Aleksijewicz: "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" i "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Nadałabym im wspólny mianownik kapitalnej literatury faktu obnażającej machinę totalitaryzmu i jego wpływu na jednostkę, gdzie ta ostatnia jest zawsze ofiarą.
Warsztat dziennikarski noblistki jest surowy, prawie całkowicie pozbawiony komentarzy. Wolny od zbędnej retoryki i stylistycznych ozdobników.
Swietłana Aleksijewicz porusza tematy ciężkie jak głazy, przez które miejscami, trudno przebrnąć, a jeśli się tego dokona, to ciężko ochłonąć. Książki ukazują, jak zbiorowa manipulacja ideą jest w stanie wypreparować ludzkie umysły. Uświadamia jednocześnie kruchość materii człowieczej psychiki, która raz zniszczona, nie jest w stanie nigdy więcej odbudować się. Ciężkie przeżycia piętnują na całe życie.
To swoiste memento. Polecam, choć żeby przebrnąć, trzeba się zabetonować.

FronczewskiBożena Bertman poleca:

Ja, Fronczewski

Autor:
Fronczewski Piotr, Mastalerz Marcin

wyd.Znak, Kraków 2015

Wywiad-rzeka, książka z gatunku zalewającego nasz rynek księgarski. To często plotkarskie, płytkie, pełne trywialnego ekshibicjonizmu "produkcje" celebrytów. Na tym tle bardzo korzystnie wyróżniają się wywiady z Piotrem Fronczewskim, Januszem Gajosem czy Maciejem Stuhrem.

imperiumPolskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą

Michael Morys-Twarowski
Wydawnictwo: CiekawostkiHistoryczne.pl

Tak wyglądała Europa w czasach polskiego imperium

Połowa Europy pod naszymi rządami. Polski językiem światowej dyplomacji. Biało-czerwone sztandary, przed którymi drżą obce wojska.
Był czas, gdy Polska stanowiła największe państwo Europy. Polaka, jadącego nad morze pytano: nad które? Byliśmy pierwszymi władcami Berlina, zasiadaliśmy na moskiewskim tronie, posiadaliśmy Krym i forty na Karaibach. Przez długi czas nasz kraj rozpychał się na cztery strony świata. Dlaczego o tym nie pamiętamy?

Koziolek

Książkę poleca Marek Walawender

Autor; Ryszard Koziołek

Dobrze się myśli literaturą

Wydawnictwo: Czarne, 2015

ROZMOWA Z RYSZARDEM KOZIOŁKIEM

"Wartość literatury polega też na tym, że usiłuje ona zachować poszczególność istnienia, wyjątku, odrębności, a zarazem zorganizować to w jakąś pojmowalną całość. Dyskursy polityczne czy filozoficzne dążą natomiast do modelu ..."

KLIKNIJ okładkę, aby czytać dalej >>

 

kucajacKucając

Andrzej Stasiuk

Wydawnictwo: Czarne

To niedawno wydana książeczka, zbiór opowiadań znanego pisarza, z pięknymi ilustracjami Kamila Targosza.
Bogata twórczość Stasiuka często związana jest z klimatami wsi, odkąd autor porzucił zgiełk Warszawy, aby osiedlić się w Beskidzie Niskim.
"Kucając" to wybór krótkich form prozatorskich wyselekcjonowanych tematycznie. Pokazują one świat w którym człowiek żyje na łonie natury, w symbiozie z florą i fauną.

nicNic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej

Michał Rusinek
Wydawnictwo: Znak
Piętnaście lat sekretarzowania takiej osobie? Doprawdy, nie było w tym nic zwyczajnego.
Ona – świeżo upieczona Noblistka
On – magister filologii polskiej

munro1Miłość dobrej kobiety

Alice Munro
Wydawnictwo W.A.B.
Alice Munro, kanadyjska autorka kilkunastu książek, na ogół opowiadań, w 2013 roku otrzymała za swą twórczość Nagrodę Nobla.
Nie przepadam za opowiadaniami, ale wypada zapoznać się z tak wysoko ocenioną literaturą.

sami swoiSami swoi
Na planie i za kulisami komedii wszech czasów

Dariusz Koźlenko

Ta książka to próba opisania fenomenu filmu, odpowiedzi na pytanie, co sprawia, że prawie pół wieku po premierze film nie tylko nadal bawi, ale wciąż zdobywa nową widownię.

znikaszZnikasz

Christian Jungersen

Wydawnictwo: Znak Literanova

Pod koniec ubiegłego roku w telewizyjnym Tygodniku Kulturalnym eksperci literaccy uznali tę książkę za wyjątkową i przełomową. Więc trzeba przeczytać !
Fabuła banalna, romantyczno-kryminalna, ...

wojnaSwietłana Aleksijewicz

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

Przełożył Jerzy Czech
Wydawnictwo Czarne
Wołowiec 2010

Czytam i czuję, że ogarnia mnie złość. Nawet nie złość a wściekłość na te dziewczyny i dziewczynki! Piętnastolatki, osiemnastolatki, które zostawiają lalki, szkoły, swoje mamy i nowonarodzone dzieci.

ostatnia nocOstatnia noc w Tremore Beach

Mikel Santiago
Wydawnictwo: Czarna Owca

Kompozytor Peter Harper bardzo przeżywa rozwód. W poszukiwaniu wyjścia z życiowego impasu wynajmuje dom na odludnej plaży w Irlandii i w samotności próbuje odzyskać siły twórcze i kontrolę nad własnym życiem. Niespodziewanie zostaje rażony piorunem. Przeżywa, ale w jego głowie pojawiają się niepokojące myśli. Ich bohaterami są najbliższe mu osoby: dzieci, przyjaciele, a także niezwykła...

Czytaj więcej  =>  Anna Pietraszko - recenzja

wielcy zapomniani polacy ktorzy zmienili swiatAutor: Marek Borucki 
Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat
Wydawnictwo MUZA SA, 2015

W świecie osiągnęli wiele: sławę, szacunek, uznanie, często duże pieniądze . U nas mało znani, bądź w ogóle zapomniani. Książka wydobywa z narodowej niepamięci ludzi, których warto poznać bliżej.

EtykaEtyka, Poradnik dla grzeszników
Autor: Jan Hartman
Wydawca: Agora SA

"Jeśli chcesz nad sobą trochę popracować, by decydować roztropniej, oceniać sprawiedliwiej, unikać fałszywych przekonań, to dobrze trafiłaś / trafiłeś. Oto książka, która uczyni Cię trochę lepszym..."

Książka niezbyt obszerna, dla laików, napisana z humorem.
Polecam,  Helena Thorogood

magiaJadzia Zgorzelska poleca

Nawiązując do tematu naszych styczniowych zajęć zachęcam do lektury wyjątkowego poradnika japońskiej autorki Marie Kondo „Magia sprzątania”.
Nie znajdziemy tam porad dotyczących technik skutecznego usuwania brudu z mieszkania, czyszczenia podłóg, czy polerowania szyb. Autorka prezentuje sposób na poprawę jakości życia dzięki pozbyciu się wszystkich rzeczy, które nie dają nam radości. Podobno zapewnia to poprawę jakości życia we wszystkich dziedzinach. Uwolnieni od balastu zbędnych rzeczy zaczynamy pozbywać się wszystkiego, co niepotrzebne i toksyczne w naszym życiu. Koncentrujemy się na tym, co daje pozytywną energię, otaczamy się życzliwymi ludźmi, zaczynamy żyć bardziej świadomie i szczęśliwie.
Może warto spróbować ?

Więcej na temat książki  -  tutaj  >>  Wydawnictwa MUZA

Wystarczy przejsc przez rzekeLudwika Włodek
Wystarczy przejść przez rzekę
Wydawnictwo Literackie, 2015

Książka napisana przez młodą socjolożkę - forma reportaży z penetracji Azji Środkowej; Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu. Dla nas Polaków, to kraje prawie że egzotyczne. Tak też postrzega je autorka prowadząc czytelnika poprzez przeżycia bohaterów z poszczególnych krajów. Nieco przydługie są opisy uwarunkowań historyczno-politycznych, jednak całość wnosi elementy poznawcze.
Polecam wywiad.
                                                   Basia J Myszkowska

Poniżej opis i recenzje książki zaczerpnięte ze strony Wydawnictwa Literackiego

Wtedy

Joanna Olczak-Ronikier
"Wtedy. O powojennym Krakowie" 

Joanna Olczak-Ronikier (ur. 1934) − pisarka i scenarzystka, laureatka Nagrody Literackiej Nike 2002 oraz współzałożycielka Piwnicy pod Baranami. Autorka m.in. "W ogrodzie pamięci" (2001), książki przetłumaczonej na wiele języków, którą w Polsce kupiło już ponad 50 tys. czytelników.

dziewczyna1Dziewczyna o siedmiu imionach
Hyeonseo Lee, David John

Co wiemy o Korei Północnej - prawie nic.
Co wiemy o ludziach uwięzionych w okowach bezwzględnego reżimu, który zafundował im „Ukochany Wódz” - Prawie nic.
Jaką przyszłość mają koreańskie dzieci, których edukacja opiera się głównie na wpajaniu kultu do „Ojca Narodu”? Nawet zadania w książce do matematyki układane są tak, aby wywołać określone emocje - „W czasie jednej bitwy wielkiej wyzwoleńczej wojny domowej trzech dzielnych wujków walczących w Koreańskiej Armii Ludowej powaliło trzydziestu amerykańskich bydlaków. Jaki jest stosunek rozkładu sił na polu walki”
Książka „Dziewczyna o siedmiu imionach” daje odpowiedź na wiele z tych pytań.

Polecam.  Jolanta Mirecka

Poniżej opis książki zaczerpnięty ze strony wydawnictwa Prószyński i S-ka

966
Rok 966 ?

Wyrzuć tę datę z pamięci
Nie było żadnego chrztu Polski

Naukowcy od lat uparcie przekonują, że sprowadzenie do państwa Piastów chrześcijaństwa było przemyślaną – żeby nie powiedzieć: cyniczną – decyzją księcia Mieszka. Im więcej wiemy na temat pierwszego historycznego władcy Polski, tym trudniej dawać wiarę tej interpretacji. - Chrzest odbył się z czysto praktycznych pobudek i nie stała za nim żadna wielka idea. A przede wszystkim nie był to wcale chrzest Polski – wyjaśnia Kamil Janicki, autor książki "Żelazne Damy. Kobiety, które zbudowały Polskę".

Kliknij  =>  Chrzest Polski  i  dowiedz się więcej

Tajemnica HelclowRelacja ze spotkania z autorami książki „Tajemnica domu Helclów” - Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

Gdyby pani Zofia Szczupaczyńska gnana ciekawością, postanowiła odwiedzić pałacyk Decjusza w Woli Chełmskiej za miastem, zapewne wsiadłaby do fiakra, otuliła nogi pledem, a może nawet zanurzyła dłonie w mufce i kazała się tam zawieść.
Stałoby się to tylko wtedy, gdyby doszły ją słuchy, że będą tam historię z jej życia, profesorowej Szczupaczyńskiej, opowiadać. Z godnością wspięłaby się po szerokich schodach na piętro, a usłyszawszy głosy dochodzące z jednej z sal, uchyliła nieco drzwi i oglądałaby to co się tam działo.

 

pokojPOKÓJ
Emma Donoghue
Wydawnictwo Sonia Draga, 2011 

Przeczytajcie, aby się nad nią rozbeczeć, aby się nad nią wzruszyć, aby się nad nią wywrzeszczeć, aby wpaść nad nią w zachwyt, aby odnaleźć w sobie ogromne pokłady emocji, współczucia, zadziwienia, złości na zło, by poczuć, że świat może być okrutny, ale i zadziwiająco dobry. 
Aby zawsze mieć nadzieję ... !
Opis książki   >>   kliknij poniżej  Czytaj więcej

Joomla Template - by Joomlage.com