Opowieść o drzewachNierzadko uważa się, że cywilizacja zaczęła się w ogrodzie, gdzie drzewa żywiły i chroniły. W Rajskim Ogrodzie dwa centralnie położone drzewa były najważniejsze. To Drzewo Życia- mądrości i nieśmiertelności oraz Drzewo poznania Dobra i Zła-symbol pożądania i podatności na zło.

Drzewom przydaje się ważne miejsce także w innych przekazach religijnych i mitologicznych.

 Drzewa są często źródłem inspiracji dla literatury i sztuki.

 Lipa Kochanowskiego gwarantuje relaks, odpoczynek, ukojenie, śpiew ptaków. Harmonię człowieka z przyrodą. 

Rozdarta sosna symbolizuje egzystencjalne dylematy i cierpienie bohaterów "Ludzi bezdomnych"

. Ulubiony jawor sprzyja spotkaniom Laury i Filona, jest świadkiem rodzącej się miłości. 

Śpiewamy: rozszumiały się wierzby płaczące, szumią jodły na gór szczycie i dużo, dużo więcej melodii przywołujących motywy drzew. 

Jest ich mnóstwo w sztuce, malarstwie, rzeźbie. Na przykład pejzaże olejne Wiesława Ochmana, gdzie zachwycają smukłe cyprysy, rosą perlące się buki, złote jesienią lipy, różnokształtne iglaki osnute mgłą i te, którym uciekają cienie.

Drzewa to także rzeźbione popiersia, wymyślne meble, malowane na szkle, ozdobnej porcelanie, na tapetach i gdzie jeszcze! To przepiękne stylowe domy, dworki, altanki.

   Żadna roślina nie dorównuje drzewom wysokością, długością życia, siłą trwania.Są symbolem przemijania i wiosennego odradzania. Jedne tworzą połączone korzeniami drzewostany, inne egzystują na uboczu. Tuje szybko tworzą  wysokie, smukłe parkany, zasłaniające ruchliwe ulice i domostwa.

 W ważnych momentach sadzi się drzewa, by zaświadczały o upływie czasu.

 Drzewa to nieodłączny element naszego krajobrazu i życia.Dają nam owoce, śpiewające ptaki i okazje do swawolnej wspinaczki, czasem ryzykownej.

Wzbudzają różne emocje: ogołocone przed zimą kikuty t smutek, odrzucenie, skojarzenie ze śmiercią, przechodzi przez ciepłe, przyjazne pierzynki śniegu do radosnej, często kwitnące pięknej , soczystej zielonej i różnobarwnej postaci

. A przecież skupiska drzew to "odkurzacz CO 2", oczyszczacz zatrutego powietrza, warunek zdrowego życia.

 To wspaniałe, że jesteście. Niewiele o was wiemy, o waszych tajemnicach, charakterze, obyczajach, zdolnościach. Kto ciekaw niech zajrzy do niezwykłej książki "Sekretne życie drzew", napisanej przez doświadczonego leśnika. Adam Wajrak tak o niej powiedział: "Ta książka odkryje .... naprawdę sekretne życie drzew-istot tak nam bliskich i jednocześnie nieznanych. Czytałem ją nie tylko z zaciekawieniem, ale i ze wzruszeniem"

Bożena Bertman

Joomla Template - by Joomlage.com