oldmanPrzemijanie

Przemijanie to efekt nieodłącznej cech życia jaką jest zmiana. Jedno się kończy, inne zaczyna- mody, poglądy, zwyczaje.
Często występujący w literaturze motyw przemijania na ogół przedstawiany jest nostalgicznie jako coś przykrego, negatywnego./"moje dzieciństwo sielskie, anielskie, moja młodość durna i chmurna, mój wiek męski, wiek klęski" Dzisiejsza kultura mitologizuje młodość.
Człowiek nigdy nie godził się na przemijanie, dlatego mumifikowano zwłoki, budowano grobowce jak domy, starano się po sobie zostawić coś ważnego. "Non omnis moriar"-Horacy.
Jednak nie zawsze przemijanie musi się kojarzyć źle, wszak po zimie przychodzi wiosna, a po latach chudych-tłuste. Jak nieciekawe byłoby życie gdyby się nie zmieniało.

Słynna łacińska paremia to: "Tempora mutantur et nos mutamur in illis" - czasy się zmieniają i my w nich się zmieniamy.
Młodości towarzyszy silna "chcica"- mieć, zrobić, osiągnąć, jak najwięcej poznać, zobaczyć. Ale nie wszystko się udaje. Niełatwo zdobyć wymarzoną pracę, mieszkanie, zbudować zadowalające relacje koleżeńskie, uczuciowe, erotyczne. Dlatego determinacji towarzyszą rozczarowania, szarpanina, szereg negatywnych emocji. W starszym wieku mniej skupiasz się na budowaniu życia, na osobistych problemach i łagodniej reagujesz na to, co cię spotyka.
Dawniej kategoryzowałeś ludzi na dobrych i złych. Teraz wiesz, że człowiek w sytuacjach ekstremalnych może zachować się moralnie nagannie, ale i heroicznie. Dlatego starasz się nie oceniać ludzi, lecz ich uczynki, zachowania w konkretnej sytuacji. Uczysz się dialogu, kompromisu, bo doświadczenie podpowiada ci, że to, co dla ciebie oczywiste dla innych nie musi takie być. Masz plany na dziś i jutro, ale z dystansem podchodzisz do spodziewanych rezultatów. Nie dążysz do w pełni racjonalnych wyjaśnień wszystkiego co cię otacza, bo przekonałeś się, że przyrodzie i ludziom przypisane są tajemnice.
I dlatego świat jest ciekawy, można go uważnie obserwować, zachwycać się jego pięknem, cudownością życia, ludzi i ich dzieł.
Wydaje się, że szala dobrych i złych zmian w życiu nie przechyla się tylko w jedną stron.
Emerson uważał, że "To co za nami i przed nami niewiele znaczy w porównaniu z tym, co tkwi w nas". Bo przecież tkwią w nas względnie stałe zasady, choćby ta, że jak nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie.
Na to, co dla każdego niezwykle ważne zwrócił uwagę Wiliam James pisząc"Największym osiągnięciem mojego pokolenia było odkrycie, że ludzie mogą
zmieniać swoje życie zmieniając swój sposób myślenia". Więc to jak oceniamy przemijanie zależy od naszego nastawienia i myślenia o nim.
A poza tym:"Bez pośpiechu z przemijaniem"- hasło noworoczne wybitnego grafika, mojego przyjaciela Lucjana Mianowskiego.

Joomla Template - by Joomlage.com