Szlakiem piastowskim - relacja z podróży
Jeśli wziąć pod uwagę trzy dni i ilość obiektów, które zwiedziliśmy, nasuwa się stwierdzenie, że tempo było duże.
Zaczynamy od Łęczycy. W X-XI w. istniał tu gród. Współcześnie funkcjonują dwie wersje jego pochodzenia. Pierwsza powołuje się na zasiedlające te ziemie plemię Łęczan, druga upatruje źródłosłowu nazwy w łęgach lub ługach- tzn. równinach pełnych błot i trzęsawisk. Zapisy o mieście można już znaleźć w XII- wiecznych kronikach arabskiego geografa.
Miejscem nieopodal Łęczycy jest Tum z wspaniałą wczesnoromańską Kolegiatą p.w. NMP i św. Aleksego. Jej pochodzenie datuje się na II połowę XI w. W tym czasie osiedli tu Benedyktyni tworząc opactwo i krzewiąc wiarę.
Kolegiata posiada dwa arcydzieła- romański tympanon i romańskie freski. W kościele znajdują się relikwie św. Wojciecha. W Tumie jest również miejsce nazywane Szwedzką Górą, gdzie, w VI w. był gród. To ówczesna stolica państwa Łęczan i siedziba Bolesława Krzywoustego.
Obok Kolegiaty stoi uroczy drewniany kościółek filialny św. Mikołaja z XVIII w.
Dalej odwiedzamy Gniezno. Pierwsze osadnictwo na jego terenie jest datowane na 10 tysięcy lat. Był to również jeden z centralnych grodów Polan w X w; intensywnie rozbudowywany za czasów Mieszka I.
Miasto było również pierwszą stolicą Polski i pierwszą metropolią kościelną. Obecnie jest siedzibą prymasów Polski. Tu oglądamy wspaniałą Katedrę Gnieźnieńską z XIV w. ze słynnymi drzwiami z XII w. będącymi unikatowym zabytkiem romańskiej sztuki odlewniczej; przedstawiającymi historię życia św. Wojciecha.
Kolejne miejsce to Pola Lednickie położone nad Jeziorem Lednicki, usytuowane na obszarze 40 ha. Przez nie prowadzi szlak pątniczy. Na nich oglądamy słynną Bramę Rybę zwaną Bramą Trzeciego Tysiąclecia.
Niedaleko leży Ostrów Lednicki, kolebka Piastów. Za panowania Mieszka I i Bolesława Chrobrego był głównym ośrodkiem obronnym i administracyjnym Polski. Zachowały się pozostałości grodu oraz relikty zespołu preromańskiej architektury pałacowo- sakralnej.
Następnie odwiedzamy Biskupin. Został odkryty podczas prowadzenia prac melioracyjnych przy Jeziorze Biskupińskim. Prace wykopaliskowe rozpoczęto w 1934 r. Zrekonstruowana osada wiąże się z kręgiem kultury łużyckiej- ok. XIV w. p.n.e. Drewniane osiedle pochodzi z 738 r. p.n.e. Liczyło 106 domostw, mieszkało w nim ok. 1000 osób.
Wisienką na torcie podczas tej wyprawy jest Toruń; jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskało w 1233 r. Szczyci się katedrą stanowiącą przykład architektury gotyckiej. Wśród licznych i wspaniałych dzieł sztuki świątynia posiada dzwon Tuba Dei- największy, najcięższy i najpiękniej brzmiący w kraju.
W 1997 r. toruński zespół miejski został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Kończąc ten intensywny, niezwykle wzbogacający pobyt, uczestniczymy jeszcze w warsztatach piernikarskich, kupujemy duże ilości toruńskich pierników, rzucamy okiem na piękne zakole Wisły z łachami plaż na tle przebarwiających się jesiennie drzew i nadwiślańskim bulwarem nazwanym Filadelfijskim biegniemy do autokaru. Było cudnie :-)
Kolegiata w Tumie
Wnętrze Kolegiaty w Tumie
Najstarsza część Kolegiaty z polichromiami
Kościółek drewniany św. Mikołaja w Tumie
Katedra Gnieźnieńska
Ołtarz Katedry Gnieźnieńskiej
Wnętrze Katedry Gnieźnieńskiej
Srebrna trumna ze szczątkami św. Wojciecha
Słynne drzwi gnieźnieńskie
Budynek Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie
Pola Lednickie i Brama Ryba
Autorka reportażu nad Jeziorem Lednickim
Preromański zespół pałacowo-sakralny Mieszka I
Rekonstrukcja chaty krytej strzechą z okresu Piastów
Ostrów Lednicki - rekonstrukcja postaci z epoki
Rekonstrukcja osady łużyckiej w Biskupinie
Rekonstrukcja fortyfikacji obronnej w Biskupinie
Dawny budynek banku niemieckiego w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Budynki - spichlerze w Toruniu
Wnętrze Katedry Toruńskiej
Ratusz toruński z pomnikiem Kopernika
Kamienica toruńska
Fontanna z grajkiem i żabami
Produkujemy pierniki