DSC02655Mój rajski ogród Każdy ogród może być rajski, nieść piękno i miłość do przyrody, wzbudzać przyjazne uczucia i inne stany psychiczne. 

Rajski ogród opisany w Księdze Rodzaju to kraina radości, rozkoszy i dostatku, stworzona przez Boga dla pierwszych ludzi. Pełen życiodajnych drzew i roślin o symbolicznym znaczeniu. W centrum ogrodu rosło drzewo poznania dobra i zła, z którego nie wolno było zrywać owoców.

Gdy zakaz został złamany doszło do tragedii-wypędzenia ludzi z Edenu. Tyle przekaz biblijny, czy mit. 

Idea rajskiego ogrodu żyła od zawsze.

Realizowała się w ogrodach królewskich, magnackich i tych, których zaraziła, wzbudziła potrzebę tworzenia oazy zieleni, wypoczynku i przyjemności. Liczni literaci i malarze gloryfikowali ogrody jako symbole szczęśliwego, sielskiego życia w bezpośrednim kontakcie z naturą. W reprezentacyjnych ogrodach i parkach dodawano strumyki, oczka wodne, fontanny, altanki, posążki, alejki-labirynty. Tworzenie ogrodu wiązało się z dużą pracą, bo aby wydobyć z niego całe piękno, zapewnić wygodę i doznania estetyczne musi się włożyć niemało wysiłku, czasu, uwagi, kreatywności i obowiązkowości. Tworzy to i utrwala takie pozytywne cechy osobowości jak pracowitość, systematyczność, bezinteresowność, zaangażowanie.Uczy czerpania radości z wysiłku, z pracy. Opiekun ogrodu musi być czuły na bolączki roślin, uważnie o nie dbać. To rodzi silną więź z podopiecznymi, bo jak mówił Mały Książę kocha się to, o co się troszczy.. 

Ogród to ucieczka przed betonową pustynią i brutalnością wielkich miast. To także szansa na terapię, o czym wiedzą osoby rehabilitujące pacjentów nerwicowych czy uzależnionych. Praca na roli czy w ogrodzie pozwala uwolnić myśli od problemów i stresorów i skoncentrować się na "dogadzaniu" kwiatom, krzewom, drzewom. Rośliny odwdzięczają się zapachem, kolorem, korzystnym wpływem na czystość powietrza. A mocne, potężne drzewa stają się symbolem łączności ziemi z niebem.

Joomla Template - by Joomlage.com