Seks

Z ostatniej chwili: gdy Jerzy Owsiak zalecił posłance Pawłowicz terapię seksem znany publicysta określił seks jako jeden z najwspanialszych wynalazków. Czy to rzeczywiście wynalazek, czy fizjologia i natura? Wynalazkami można by nazwać konstatacje odnośnie pozycji umożliwiających tzw. dobry seks, czy znajdowanie gadżetów maksymalizujących doznania seksualne. Obecnie dyskusje i analizy zachowań seksualno-erotycznych zalewają media, poradniki, internet i są wprost nie do ogarnięcia.

Popęd seksualny to potężna siła, dająca ogromny zakres emocji i przeżyć-od cielesnych do duchowych. Bywa niszcząca, gdy prowadzi do przemocy, gwałtu, handlu ludźmi, ciężkich chorób,niechcianych ciąż. To ekstremy, bo warto się starać o dobry seks, ale niekoniecznie korzystając z wynalezionych zasad i reguł. Każdy układ partnerski jest inny i precyzyjne wskazówki na ogół nie mają sensu. Ważna jest wzajemna atrakcyjność, wyobraźnia, brak zahamowań i skłonność do rozmowy na temat wzajemnych oczekiwań.

W aspekcie religijnym seks ma służyć prokreacji i przedłużeniu gatunku. Stąd władcy podporządkowywali sobie jak największą ilość kobiet-reproduktorek. Ale były też metresy, kochanki, utrzymanki i przygody, dla przyjemności i rozkoszy. Obecnie także część kobiet stale myśli o seksie i chętnie zalicza przygody erotyczne. Pisze komentator:"łatwe dziewczyny, napędzane chucią i umiłowaniem seksu instrumentalnie traktują partnerów. Nie chcą stałego związku. On zimny drań, co wieczór przelatuje inną. Szuka tylko dopasowania w łóżku. Nic ich nie łączy, są psychologicznie niedostępni. A po nawet najlepszym technicznie seksie zostaje pustka, apatia."Bo seks to nie tylko pożądanie, to też intymność ,wielorakie uczucia, bliskość, zjednoczenie.Dzisiaj nie tylko kobiety, ale też mężczyźni podkreślają potrzebę czułości, przytulania, dotyku jako wstępu do aktu seksualnego. Czekają na miłosne i erotyczne słowa.Ale tych w naszym języku jest niewiele, są określenia fizjologiczne i wulgarne "mięcho". Według ostatnich ustaleń 3/4 badanych ściśle wiąże udane życie erotyczne z miłością. Ale dopasowanie seksualne jest istotne, bo 48% rozwodów jest związanych z niedopasowaniem. Jednakże istnieją pary, które mają udany seks, a nie są szczęśliwe. Więc seks nie zawsze decyduje, nie tylko on daje spełnienie. Ale zapobiega nerwicom i dewiacjom psychicznym jak sądził Freud. Słynny psychiatra miał też ciekawy pogląd na kulturę, jako wynik sublimacji popędu seksualnego; u twórców energia seksualna przekształca się w energię twórczą i powstają pomniki sztuki, nauki, muzyki. Śmieszne uogólnienie, wszak wielu artystów miało i ma bujne życie erotyczne.

Bożena Bertman

 

Joomla Template - by Joomlage.com