praca1

Co to była za praca!

I tym razem, jak o wielu ważnych zdarzeniach w moim życiu zadecydował przypadek.
Spotkałam dawno nie widzianego kolegę polonistę - co słychać, co robisz?
Udało mi się dostać pracę lektora w nowo powstałym Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców – odrzekł.
Właśnie zrobiłam dyplom, ale miałam przed sobą jeszcze dwa lata psychologii i nie myślałam o pracy, ewentualnie korepetycje czy wykłady w TWP. Zaciekawiła mnie perspektywa uczenia języka polskiego jako języka obcego, może dlatego, że nie uczył mnie nikt tego na studiach. Spytałam:
Czy są jeszcze wolne miejsca?
Chyba nie, ale idź porozmawiaj z Profesorem Taszyckim.
Poszłam, choć profesor miał opinię bardzo wymagającego, groźnego.
Profesor spytał - skończyłaś językoznawstwo?
Nie,historię literatury.


Pokrzyczał na mnie, ale przeegzaminował i zadecydował - pokaż co potrafisz.
We wrześniu okazało się, że będziemy uczyć Wietnamczyków. Moi podopieczni znali tylko język wietnamski, o którym ja nie miałam pojęcia. Nie było podręczników, ani żadnych innych pomocy. Początkowo trzeba było posługiwać się gestami - to było Studium Pantomimy. Nasi podopieczni byli bardzo pilni. Mieli amatorsko zrobiony słownik wietnamsko-polski i uczyli się z niego polskich słów. Początkowo zamiennie używali określeń: lektor, dyrektor, rektor. Od pomyłek aż się roiło. Kiedyś kazałam im wyjść na przerwę i otworzyć okna. Hai,dla którego z braku innych obiektów byłam ideałem piękna odrzekł - pani jest pyzata, to pani jest ciepło.
Wybraliśmy się na ferie do Krościenka, gdzie miał nas odwiedzić Dyrektor Instytutu Językoznawstwa. W związku z tym nauczyli się śpiewać Kukułeczkę i przygotowali tekst powitania. Było tam wiele podniosłych słów i zakończenie"z tej gratki zaśpiewamy..."Oczywiście chcieli powiedzieć:"z tej okazji". Ale było wesoło, przyjaźnie, byli jak dzieci, mieli w nas nie tylko nauczycieli języka, ale przewodników po Krakowie i opiekunów.
Pracowałam tam tylko przez trzy lata, potem dostałam angaż do Instytutu Psychologii. Czasem żałowałam tej zmiany, bo Studium bardzo się rozwinęło, powstały podręczniki, badania, praca stawała się oparta na nauce i doświadczeniu, a studenci napływali niemal z całego świata.

Joomla Template - by Joomlage.com